www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

5 vecí, na ktoré treba myslieť pred kúpou nehnuteľnosti

Kúpa nehnuteľnosti je zrejme najdôležitejšia investícia v živote človeka. Na toto všetko by ste mali myslieť ešte predtým, ako kúpnu zmluvu podpíšete.

Ak ste absolventom vysokej školy a stále bývate u rodičov alebo v podnájme s viacerými cudzími ľuďmi, nie ste ničím výnimočným. Kúpa nehnuteľnosti je totiž jedným z najdôležitejších rozhodnutí v živote človeka. Je preto pochopiteľné, že mladí ľudia sa do tohto kroku až tak nehrnú. Situácia sa začala meniť až v posledných rokoch, keď sa znížila úroková sadzba pri hypotékach. To spôsobilo, že splátka za hypotéku sa často vyrovnala mesačnej platbe za nájom, prípadne mohla byť aj nižšia. Úver na bývanie sa síce stal dostupnejším, stále ale ostáva veľa vecí, ktoré je potrebné pred kúpou zvážiť.

Kúpiť byt alebo dom?

Pri kúpe nehnuteľnosti si úplne na začiatku musíte ujasniť vlastné priority. Tou prvou je, či chcete žiť v byte alebo dome. Na prvý pohľad má rodinný dom celý rad výhod, predstava veľkej záhrady, vlastnej garáže a terasy, kde si môžete celé leto grilovať s rodinou je určite lákavá. Treba si však uvedomiť, že domy v centre mesta tak ľahko nenájdete. Pokiaľ v domácnosti nemáte auto, respektíve vlastníte iba jedno, môže to byť problém, najmä ak sa vám narodí dieťa.

Ďalším aspektom, na ktorý by ste mali myslieť, sú finančné náklady aj po nasťahovaní sa a kompletnom zariadení. Veľmi rýchlo zistíte, že ceny kosačky, záhradného nábytku či obyčajných okrasných drevín nie sú najmenšie. Starostlivosť o byt je neporovnateľne jednoduchšia, plusom je tiež ich lokalita, ktorá je väčšinou v blízkosti centra mesta, prípadne v oblasti s dobrou dopravnou dostupnosťou.

Pred definitívnym rozhodnutím si odpovedajte na niekoľko základných otázok: Preferujete priestor a pohodlie alebo centrum, kde máte všetky služby na skok? Budete mať čas a chuť (pri deťoch) na neustálu starostlivosť o okolie rodinného domu a záhrady? Neprekáža vám ruch premávky aj v nočných hodinách?

5 vecí, na ktoré treba myslieť pred kúpou nehnuteľnosti
5 vecí, na ktoré treba myslieť pred kúpou nehnuteľnosti (Foto: mbank.sk)

Lokalita je dôležitá

Pri výbere lokality myslite aj na vzdialenejšiu budúcnosť, nekupujte len na základe vašej aktuálnej situácie. Rozhodujúcim faktorom by mala byť v prvom rade dopravná dostupnosť a občianska vybavenosť. Sú v okolí škôlky, školy, detské ihriská alebo verejné parky? Čo obchody, nemocnice, pošta? Ako ďaleko budete mať do práce či k lekárovi? Pred kúpou sa zaujímajte aj o bezpečnosť danej lokality a nebojte sa byť zvedaví aj na susedov. O si chcete prečítať viac o tom, ako vybrať správnu lokalitu, odporúčame nasledujúci článok, kde je táto téma dobre spracovaná. Nie je totiž nič horšie, ako začať nový život v krásnom dome alebo byte, ale v hroznej lokalite.

Nová alebo stará nehnuteľnosť?

Či už sa rozhodnete pre novostavbu alebo staršiu nehnuteľnosť, každá z nich bude mať svoje výhody a určite aj nevýhody. Už obývané objekty sú spravidla cenovo výhodnejšie, o to viac pozornosti si však budú z vašej strany vyžadovať. Vo všeobecnosti platí, že cenový rozdiel medzi starou a novou nehnuteľnosťou by mal pokryť náklady spojené s generálnou rekonštrukciou, aby sa kúpa oplatila.

Limitom je rozpočet

Pokiaľ zvažujete kúpu nehnuteľnosti, je pravdepodobné, že sa hypotéke nevyhnete. Aj tu však treba byť obozretní a nenaletieť rôznym zavádzajúcim ponukám. Pokiaľ chcete zistiť, ktorá hypotéka je najvýhodnejšia, všímajte si najmä údaj zvaný ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Toto číslo odráža všetky poplatky zahrnuté do úveru, čím je nižšie, tým je úver pre vás výhodnejší a lacnejší. Vzorec na výpočet nie je najjednoduchší, našťastie, na internete ľahko nájdete kalkulačku, ktorá za vás všetko vypočíta.

Inou veľmi podstatnou kalkulačkou je tzv. hypokalkulačka, ktorá vám ušetrí kopec času. Stačí do nej vložiť údaje o vašich príjmoch a úsporách a rýchlo zistíte, akú výšku hypotéky môžete v danej banke získať a koľko eur by ste mesačne splácali.

Ak sa aj napriek tomu budete v hypotékach strácať, nechajte si poradiť od finančného špecialistu, ktorý vám vysvetlí všetko od A po Z. Hypotéka totiž nie je ťarchou len na pár rokov, ale na oveľa dlhšie obdobie. A to predsa nikto riskovať nechce.

Zistite si fakty a všetky detaily

Obhliadka je ideálny čas na to, aby ste zistili čo najviac o nehnuteľnosti, o ktorú máte záujem. Nenechajte sa zlákať „rečičkami“ realitného makléra, nebojte sa odsunúť nábytok, vyliezť na strechu, pustiť vodu či spláchnuť záchod. Ak kupujete byt, rozhodujúci nebude počet izieb, ale ponúkané metre štvorcové. V prípade kúpy domu si preverte hranice pozemku či napojenie na inžinierske siete. Tiež si zistite vek objektu a bez hanby si obzrite susedov.

Ak máte možnosť, zoberte so sebou na obhliadku stavebného odborníka, ktorý dokáže odhaliť rôzne technické nedostatky. Ak kúpu riešite cez realitnú kanceláriu, v predstihu si ujasnite všetky poplatky súvisiace s vybavením, myslite aj na poplatky za vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy, za výpis z katastra a podobne.

Text: PR