www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Premýšľate nad kúpou vodotesných hodiniek? Tieto parametre by mali spĺňať

Čo robí vodotesné hodinky vodotesnými? Je to práve ich „obal“, ktorý zabráni vniknutiu vody dovnútra a zabezpečí, aby sa nepoškodili. A ako vyzerajú kvalitné vodotesné hodinky?

Premýšľate nad kúpou vodotesných hodiniek? Tieto parametre by mali spĺňať
Premýšľate nad kúpou vodotesných hodiniek? Tieto parametre by mali spĺňať (Foto: PR)

Predtým, ako si takéto kvalitné hodinky kúpite, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či ich budete nosiť do vody pravidelne a či budú vaším spoločníkom na plávaní alebo pri sprchovaní. Čo je pre vás dôležitá informácia? Údaj o vodotesnosti označovaný symbolom WR /water resistant/, ktorý býva najčastejšie udávaný v baroch, atmosférach i metroch. Tento údaj nájdete obvykle vygravírovaný na puzdre hodiniek alebo na viečku. Vodotesné hodinky sa odlišujú od klasických tým, že puzdro, tlačidlá a korunka sú chránené pred vniknutím vody dovnútra. V bezpečí pred mokrým prostredím, vodou a parou je aj strojček a všetky elektronické súčiastky.

Aká vodotesnosť hodiniek je pre vás tá pravá?

Ak s vašimi hodinkami nepotrebujete chodiť do vody, stačí vám vodotesnosť 5ATM, pri ktorej hodinky „tolerujú“ aj umývanie rúk či riadu, prípadne vlhkosť prostredia. Ak máte v pláne povrchové plávanie či sprchovanie s hodinkami, prípadne si radi vychutnávate šnorchlovanie s hodinkami na ruke, odporúča sa kúpa hodiniek s 10 ATM. Hĺbkové plávanie si vyžaduje vodotesnosť 20 ATM kvôli tlaku vo vode. Tieto hodinky sú vhodné pri adrenalínových športoch a nesklamú vás ani pri rekreačných aktivitách rôzneho druhu. Ak sa však radíte medzi profíkov, ktorí radi objavujú podmorský svet, mali by ste staviť na hodinky s vodotesnosťou 50 alebo 100ATM, ktoré využívajú aj potápači.

Na čo si dať pri vodotesných hodinkách pozor?

S vodotesnými hodinkami nemanipulujte pod vodou, ak nejde o potápačské modely, ktoré manipuláciu povoľujú. Aj keď ste vlastníkom kvalitných vodotesných hodiniek, pred plánovaným kontaktom s vodou sa vždy uistite, že korunka je zasunutá a dobre zatlačená tak, ako má byť. Myslíte si, že sú vaše profi vodotesné hodinky nezničiteľné? Omyl! Skok do vody sa im často stáva osudným, najmä ak sa presúvate do studenej vody z priameho slnka. Šok z prudkej zmeny im môže uškodiť tak, že sa nebudú dať viac použiť. Kúpili ste si vodotesné hodinky, ktoré majú vodotesnosť viac ako 5ATM, čiže 10 ATM a viac? Nechajte ich aspoň raz ročne pozrieť odborníkom na hodinky v autorizovanom servise. Takáto preventívna prehliadka vám predĺži ich životnosť.

Text:PR