www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

3 prednosti tepelných čerpadiel oproti tradičným zdrojom tepla

Tradičné zdroje tepla, využívajúce uhlie, zemný plyn či elektrickú energiu, dnes v budovách všetkých veľkostí stále častejšie nahrádzajú tepelné čerpadlá. Tieto moderné zariadenia získavajú silu z vody, vzduchu či zeme.

3 prednosti tepelných čerpadiel oproti tradičným zdrojom tepla
3 prednosti tepelných čerpadiel oproti tradičným zdrojom tepla (Foto: ivt.sk)

Poďme si spoločne priblížiť 3 hlavné prednosti moderného vykurovania alebo ohrevu vody pomocou tepelných čerpadiel.

1. Nízkonákladové vykurovanie – najmä vzhľadom k elektrike a koksu

Tepelné čerpadlá si dnes kupuje až pätina majiteľov novostavieb a inštalujú sa aj do starších domov, pretože ich zásluhou ihneď výrazne klesnú náklady na vykurovanie i ohrev teplej vody. Oproti ostatným zdrojom tepla (elektrike, uhlia, zemnému plynu a ďalším) vychádzajú tieto položky jednoznačne najlepšie. Tepelné čerpadlá síce majú vyššiu obstarávaciu cenu, ale je možné využiť štátne dotácie či zvýšené náklady „rozpustiť“ do každoročných výdavkov po celú dlhú dobu životnosti zariadenia.

Vďaka tepelnému čerpadlu môžete na vykurovaní ušetriť aj viac ako 50%, najmä vzhľadom k elektrike, koksu a dreveným briketám. Pre získanie konkrétnych čísiel vzťahujúcich sa k vašim podmienkam využite online sprievodcu výberom tepelného čerpadla. Na želanie potom na svoj e-mail obdržíte bezplatný odborný návrh tepelného čerpadla.

2. Využitie obnoviteľnej energie – rovnováha nákladov na vykurovanie

Tepelné čerpadlo získava energiu bezplatne: z vody, vzduchu alebo geotermálneho tepla. Zaistí vám tak rovnováhu v nákladoch na vykurovanie, pretože vás nebude ohrozovať rast cien elektriky, plynu či uhlia. Navyše v súčasnosti sú ceny tradičných komodít historicky podpriemerné, takže akonáhle by sa začali zvyšovať, adekvátne tomu ešte vzrastú aj výhody tepelných čerpadiel.

Užívateľov tepelných čerpadiel teší aj to, že nemusia výrazne šetriť teplom ani vodou. V prieskumoch oznámili, že zároveň pociťujú doma viac tepla a majú aj dostatočné množstvo teplej vody, bez toho aby museli využívať elektrické prikurovanie. Na rozdiel od majiteľov plynových kotlov svoj vykurovací systém, teda tepelné čerpadlo, odporúčajú ďalším záujemcom.

3. lákavé funkcie navyše – ohrievanie bazéna alebo letné klimatizácie

Tepelné čerpadlo vás nadchne aj doplnkovými službami. Napríklad ľahko ohreje vodu vo vonkajšom bazéne, prípadne vám v lete poslúži ako klimatizácia. Rozumie si aj s fotovoltaickým zariadením a inteligentnými telefónmi, ktorými ho možno ovládať diaľkovo. To všetko sú príjemné funkcie navyše, ktoré majitelia tepelných čerpadiel bežne využívajú a u iných zdrojov tepla nie sú dostupné.

Vyberajte tepelné čerpadlo starostlivo – vyhnite sa ázijskéj produkcií

Pri zaobstarávaní tepelného čerpadla však buďte obozretný, pretože na trhu sa bohužiaľ vyskytujú ázijske zariadenia, na pohľad lacnejšie, ale bez niektorých komponentov, rizikových z hľadiska vysokých prevádzkových nákladov a s obmedzenou životnosťou.

Tepelné čerpadlo je dôležitou investíciou, preto sa zamerajte na spoľahlivú spoločnosť s doplnkovými službami, ku ktorým patrí inštalácia, pravidelné revízie čerpadla a okamžitý servis v prípade akéhokoľvek problému. Všetky tieto kritériá spĺňa švédska spoločnosť IVT, ktorá v ČR a SR nainštalovala už viac ako 15 000 tepelných čerpadiel.

Text:PR