www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Najlepšia kvalita pre váš dom v podobe správneho zariadenia

Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu potrebujete okrem iného vybrať nové okná, dvere a brány. Ako sa zorientovať v ponuke na trhu a na čo si dať pri kúpe pozor, si povieme v nasledujúcom článku.

Najlepšia kvalita pre váš dom v podobe správneho zariadenia
Najlepšia kvalita pre váš dom v podobe správneho zariadenia (Foto: unsplash.com)

Garážové brány

Pri výbere garážovej brány je najdôležitejšia jej bezpečnosť. Kvalitná garážová brána by preto mala byť vybavená pádovou brzdou a poistkou pre pretrhnutie pružín. Čo sa týka typov moderných garážových brán, môžete zvoliť medzi viacerými:

Výklopné — tento typ garážovej brány sa pri otváraní vyklopí smerom von. Po vyklopení sa brána zasunie pod strop garáže. Výhodou výklopných garážových brán je dlhá životnosť. Môžete si zvoliť variant elektrického alebo manuálneho ovládania.

Sekčné — sekčné garážové brány ovláda elektrický pohon, ale je možné nastaviť ich aj na ručné ovládanie. Zasúvajú sa pod strop miestnosti, čím šetria priestor.

Posuvné — tento typ garážových brán sa otvára zboku. Oproti sekčným bránam majú nevýhodu v menšom zatesnení.

Rolovacie — rolovacie garážové brány sa vyrábajú na mieru. Sú výhodným riešením pre atypické ale aj štandardné rozmery garáže. Ovládajú sa elektrickým pohonom. Sú praktické, pretože nezaberajú žiadne miesto. Ich nevýhodou však môže byť vyššia cena a vyššia hlučnosť.

Krídlové — tento typ garážových brán je vhodný, ak chcete zvoliť klasický vzhľad domu a garáže.

Počet komôr plastového okna

Výhodami plastových okien sú ľahké čistenie a údržba, kvalitné tepelno-izolačné vlastnosti a odolnosť voči vplyvom počasia. Plastové okná prinášajú úsporu nákladov na vykurovanie. V súčasnosti nájdete na trhu 5 – 8 komorové plastové okná. Na prvý pohľad sa môže zdať, že čím viac komôr, tým lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Nemusí to však byť vždy pravda. Pri výbere sa presvedčte, že vyššiemu počtu komôr zodpovedá aj hrúbka okien.

Na čo ešte si dať pozor

Pri výbere plastových okien skontrolujte aj ich ďalšie vlastnosti. Dôležitou informáciou je počet tesnení okna. Ak chcete zabrániť zbytočnému roseniu okien, zvoľte plastové okná s trojitým tesnením a 5 komorami.

Predajcu okien sa ďalej opýtajte na typ skla. Máte na výber medzi plastovými oknami s dvojsklom alebo trojsklom. Plastové okná s trojsklom sa odporúčajú na veľké sklenené plochy alebo pre nízkoenergetické domy. Dôležitým parametrom je tu hlavne údaj tepelno-izolačnej vlastnosti skla. Čím je táto hodnota menšia, tým má okno lepšie izolačné vlastnosti.

Text:PR