www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Vykurujte domácnosť lacno a spoľahlivo s teplom ukrytým pod pozemkom

Geotermálna energia sa považuje za novú ropu. Možnosť širokého využitia, schopnosť dodať obrovské množstvo energie a enormné, prakticky nevyčerpateľné, zásoby lákajú pozornosť domácností, podnikov a politikov. Na rozdiel od „čierneho zlata“ nemá využívanie geotermálneho tepla zásadný negatívny vplyv na životné prostredie a jeho zásoby nie sú koncentrované v niekoľkých regiónoch, ale sú k dispozícii vo všetkých obývaných kútoch sveta, vrátane pozemku vášho domu!

Vykurujte domácnosť lacno a spoľahlivo s teplom ukrytým pod pozemkom
Vykurujte domácnosť lacno a spoľahlivo s teplom ukrytým pod pozemkom (Foto: biztweet.eu)

K zaisteniu všetkého potrebného tepla pre vašu nehnuteľnosť vám stačí pozemok o rozlohe 200 – 400 m2, pod ktorého povrchom budú umiestnené plošné kolektory odoberajúce geotermálne teplo. Zároveň, aj počas veľmi nízkych teplôt, tepelným čerpadlám stačí odobrať menej ako 5 % geotermálnej energie akumulovanej zo slnečného žiarenia. Geotermálne tepelné čerpadlá fungujú spoľahlivo v Kanade, Škandinávii a dokonca aj na Sibíri. Nemusíte sa teda obávať, že by bol v rámci Českej republiky nedostatok geotermálneho tepla.

Geotermálne tepelné čerpadlá sú bežnou súčasťou ambicióznych plánov na odklonenie od fosílnych palív

Tepelné čerpadlá využívajúce geotermálnu energiu sú extrémne úsporné a spoľahlivé nielen v porovnaní s inými zdrojmi tepla, ako sú napr. zemný plyn, drevo, uhlie a pod., ale taktiež v porovnaní s inými typmi tepelných čerpadiel, t. j. jednotkami typu vzduch/ vzduch, vzduch/ voda a pod.

Aj to je dôvod, prečo geotermálne tepelné čerpadlá slávia úspech po celom svete, napr.:

  • Mesto New York si necháva spracovať plány na zásobovanie približne 900 000 bytov energiou z tepelných čerpadiel.
  • Spojené štáty americké skúmajú možnosti vykurovania všetkých federálnych budov práve energiou z tepelných čerpadiel.
  • Veľké európske mestá ako sú Londýn, Mníchov, Viedeň alebo Paríž postupne zvyšujú podiel tepla z geotermálnej energie na celkovom objeme tepla dodaného diaľkovo rozvodnou sieťou.
  • V Maďarsku postupne vznikajú celé mestá alebo mestské štvrte zásobované výhradne teplom z geotermálnej energie.
  • V Nemecku prechádzajú na využívanie geotermálnej energie nielen vládne budovy, ale celé mestské štvrte, ktoré získavajú teplo napríklad aj z uzavretých uhoľných baní.

Na druhú stranu, na Blízkom východe alebo v Indii naopak rastie popularita geotermálnych tepelných čerpadiel ako zdroja chladu na úkor klasických elektrinou poháňaných klimatizácií.

V Českej republike nájdete geotermálne tepelné čerpadlá aj v takých významných budovách, akými sú:

  • OC Chodov – najväčšie nákupné centrum v ČR
  • AZ Tower Brno – najvyššia budova v ČR
  • Otvorená záhrada Brno – pasívna administratívna budova
  • Centrála banky ČSOB

Pokiaľ by ste radi výrazne znížili účty za energiu, začnite sa zaujímať o výhody, ktoré vám môžu priniesť geotermálne tepelné čerpadlá.

Text:PR