www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Ekologická alternatíva papierových utierok

V dnešnej dobe sa v každom odvetví čoraz viac rieši ekológia a spracovanie odpadu. Vo fabrikách, gastronómii či chemických laboratóriách je potrebná čistota pracoviska a to nielen kvôli hygiene, ale aj kvôli bezpečnosti. Na udržiavanie čistoty sa často používajú jednorazové papierové utierky, ktoré sú vždy po ruke a hlavne, keď sa použijú, jednoducho sa vyhodia. Je to však ekologické a finančne výhodné?

Pevné bavlnené a ekologické utierky
Pevné bavlnené a ekologické utierky (Foto: lindstromgroup.com)

Papierové utierky – praktické ale neekologické

Papierové utierky sa nám môžu zdať skvelou voľbou pri upratovaní pracovného priestoru. Stačí len odtrhnúť, utrieť a zahodiť. Aké však majú vlastnosti? Sú dostatočne hygienické a majú potrebnú savosť? Naozaj šetria peniaze a sú ekologickejšie než látkové utierky?

Veľká spotreba papierových utierok je neekologická
Veľká spotreba papierových utierok je neekologická (Foto: pxhere.com)

Savosť

Papierové utierky veľkou absorpčnou schopnosťou nedisponujú. Pokiaľ sa rozleje napríklad 1 dcl vody, musíte použiť väčšie množstvo utierok, aby dokázali vodu ako tak nasať. To však stojí peniaze, pretože len pre malý mokrý fľak sa použije veľké množstvo utierok. Naviac sa nedajú vyžmýkať, aj keď ide o čistú vodu. Papierová utierka nevie poriadne absorbovať vodu alebo väčšie množstvo oleja a preto nie je veľmi ideálna pre toto použitie.

Hygiena

V prevádzkach, ako sú potravinárske výroby, chemické laboratóriá alebo v gastronómii, je hygiena veľmi dôležitá. Papierové utierky ani v tejto oblasti nie sú tým najlepším a najbezpečnejším riešením. Pri ich výrobe sa môže stať, že stroje, ktoré vyrábajú materiál aj z recyklovateľného odpadu, môžu tento materiál kontaminovať. Niektoré baktérie sa tak môžu pri vyššej teplote alebo vlhkosti znova aktivovať. Pri niektorých recyklovateľných utierok sa používa tzv. zjasňovač. Aby bola farba utierok jednotná, umelo sa farbia a to je nebezpečné hlavne pri priamom kontakte s jedlom.

Farbené utierky sú pre zdravie nebezpečné
Farbené utierky sú pre zdravie nebezpečné (Foto: pixabay.com)

Ekológia

Spotreba papierových utierok je čoraz väčšia. Papier berieme ako ideálny materiál na použitie, pretože sa dá recyklovať. Lenže pri opätovnom spracovaní sa degraduje celulóza papiera a preto sa dá recyklovať maximálne 7 krát. Vznikli však alternatívy, ktoré riešia problém so vzniknutým odpadom papierových utierok a zároveň sú priamo určené na údržby danej prevádzky.

Utierky, ktoré sa nevyhadzujú

Skúste si predstaviť, že budete mať k dispozícií vždy čisté a hlavne kvalitné utierky, ktoré majú efektívne využitie vo vašom odvetví. Prispejete ku ekológii, lebo nevytvárate zbytočný odpad a zároveň sa nemusíte báť o ich absorpčné či hygienické vlastnosti. Dokonca sa nemusíte trápiť ich údržbou, pretože to budú robiť za vás iní.

Kvalitné bavlnené utierky - skvelá alternatíva
Kvalitné bavlnené utierky – skvelá alternatíva (Foto: lindstromgroup.com)

Absorpcia

Priemyselné utierky sa vyznačujú veľkou savosťou. Ľahko odstránite nielen vodu, ale aj mastnotu či priemyselný olej. Sú určené na to, aby ste ich efektívne využili v ťažkom strojárenskom priemysle, v chemických laboratóriách či v gastronómii. Ich savosť je až 6 krát väčšia než majú papierové utierky. Priemyselné látkové utierky môžete použiť ako ochrannú plochu pre odkladanie špinavých či mastných súčiastok, alebo pri riziku úniku kvapaliny.

Ekológia

Priemyselné utierky od Lindströmu sú vyrobené z bavlny, takže okrem výborných absorpčných schopností sa vyznačujú kvalitou a stabilitou materiálu. Prenájom týchto utierok vás oslobodí od starostlivosti o ne a zároveň budete vedieť, že firma sa stará aj o životné prostredie. Vďaka prenájmu utierok, budete mať k dispozícií vždy kvalitné a čisté utierky. Postarajú sa o všetok nebezpečný odpad a budú s ním zaobchádzať presne podľa zákona a podľa záväzných bezpečnostných noriem.

Prenájom priemyselných utierok

A ako funguje prenájom týchto utierok? Úplne jednoducho. Na začiatok s vami firma preberie výber vhodných utierok a ich dodávanie. Je dôležité, aby ste sa dohodli na ideálnej variante čistiacich utierok, ktoré budú najviac vyhovovať vašim potrebám. Následne vám dodajú kvalitné a bezpečné nádoby na zber špinavých utierok a zabezpečia distribúciu čistých.

Kvalitné priemyselné utierky
Kvalitné priemyselné utierky (Foto: lindstromgroup.com)

V dohodnutých pravidelných termínoch odvezú použité utierky do svojej špecializovanej práčovne a doplnia namiesto nich čisté. Takto vám zaistia, že čisté utierky budú vždy po ruke a špinavé budú upratané z vášho pracoviska.

Vďaka prenájmu priemyselných látkových utierok ušetríte a naviac aj prispejete k čistejšiemu životnému prostrediu.

Text:PR