www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Upratovanie v domácnosti so zvieratkom – ako často, s čím a ako?

Domáci miláčikovia nám prinášajú každý deň radosť, ale aj starosti. Ak máte psíka alebo mačičku s vlasmi, starostí je menej, no väčšina z nich má srsť, ktorá vypadáva oveľa častejšie, než vlasy. Oblečenie, gauč, kreslá alebo akýkoľvek iný nábytok si to obvykle odnesú najviac. Čo vám teda upratovanie srsti môže uľahčiť a stačí raz za týždeň, ako v bežných domácnostiach?

Upratovanie v domácnosti so zvieratkom - ako často, s čím a ako?
(zdroj: unsplash.com)

Zapácha to u vás?

Problémom v domácnosti s domácim miláčikom nebýva iba vypadaná srsť alebo blato nalepené na labkách po prechádzke. Najmä tí, ktorí psíka alebo mačičku doma nemajú, tú vašu alebo vášho po príchode k vám okamžite cítia. Ako sa teda nepríjemného zvieracieho pachu zbaviť?

Na pohltenie zvieracieho pachu existuje skvelý trik s kávou. Nasypte z nej hrsť na panvicu (musí byť ale pomletá), nechajte ju zohriať a potom vezmite do izby, kde sa pach po psovi alebo mačke nedá vyvetrať. Dajte si pozor, aby káva na panvici nezačala horieť.
Na vyčistenie vzduchu môžete, samozrejme, použiť aj čističky vzduchu. Tie sú dobré aj pre alergikov a vo všeobecnosti vytvoria zdravšie prostredie pre všetkých členov domácnosti.

A teraz sa pozrime napríklad na čistenie kobercov. Skvelým pomocníkom je v tomto prípade napríklad pemza na päty. Zľahka ňou po koberci prejdite a chlpy pôjdu ľahko dole. Ak chcete niečo tradičnejšie, pozrite si kefu na zvieracie chlpy, ktorú odporúčame.

Prostriedky na čistenie máte doma

Zachytávačom chlpov je určite aj každý čalúnený nábytok. Nemusíte zakaždým vyťahovať vysávač – stačí, ak si nasadíte obyčajnú gumenú rukavicu, navlhčíte ju vodou a prejdete po gauči alebo kresle. Rukavicu je najlepšie po tomto úkone zahodiť, ale ak chcete byť ekologickí, môžete ju od chlpov očistiť a použiť opakovane. Dajte si však pozor, aby chlpy neupchali odtok v umývadle.

Máte doma šteniatko alebo mačiatko a stávajú sa mu ešte nehody? Väčšinou na takýto typ špiny používame čistiace prostriedky s chlórom alebo čpavkom, ktoré zároveň dezinfikujú. Sú účinné, no v skutočnosti vo vašom domácom miláčikovi len vyvolajú túžbu robiť špinu ďalej, nakoľko zápach čpavku a chlóru im pripomína pach moču. Jednoducho vymeňte takéto čistiace prostriedky z obchodu za obyčajnú vodu s octom.

Údržba domáceho miláčika = údržba domácnosti

V domácnosti so zvieraťom by ste mali myslieť aj na kúpu kvalitného vysávača. Dnes už existujú špeciálne typy vysávačov na zvieracie chlpy, ktoré sú zároveň antibakteriálne a vysávanie takto zachlpených povrchov podstatne uľahčujú.

Lepiace valčeky, vlhčené obrúsky, papierové utierky – tým všektým by mala vaša domácnosť prekypovať. Nepoužijete ich možno na hĺbkové upratovanie, ale určite sa budú hodiť ako prvá pomoc. S domácim miláčikom totiž musíte čistiť a upratovať každý deň – ak aj nie hĺbkovo, tak aspoň povrchovo (pozametať chodbu po návrate z prechádzky, očistiť od chlpov oblečenie, ktoré máte na sebe,…) Ak svojho maznáčika pravidelne vyčesávate, utierate mu labky a kúpete ho, neporiadok po ňom bude určite menší.

Na umývanie alebo čistenie podláh nikdy nepoužívajte chemické prostriedky – zvieratko by s nimi mohlo prísť následne do kontaktu a mohol by byť z toho problém. Najlepší a najúčinnejší je parný čistič, ktorý určite oceníte aj v domácnosti s malými deťmi.

Zviera by malo mať v domácnosti stanovené jasné pravidlá – nemalo by s vami spávať v posteli a ak môže vyjsť na nábytok, skúste mu vyhradiť jeho priestor, na ktorom budem mať položenú deku alebo iný prehoz. Aj takýmito detailmi svoje bývanie môžete udržať čistejšie. Pozrite si aj ďalšie tipy a rady pre upratovanie, ktoré využijete aj v domácnosti bez domácich zvieratiek.