Vychádza z vašej klimatizácie divný zápach? Pozor na to!
V letných mesiacoch určite z celého srdca ďakujeme tomu, kto vymyslel klimatizáciu. Hoci doteraz bola vymoženosťou niekoľkých domácností, dnes je priam nevyhnutnosťou. O klimatizáciu sa však musíte dobre starať, aby vám dobre slúžila. Zápach je už niekedy posledným signálom, že si koledujete o zdravotné problémy.
Zatuchlina značí plesne
Zápach z klimatizácie môže spôsobiť viacero faktorov. Môžu to byť netesnosti, elektrické poruchy, hromadenie plesní či poškodenie vnútorných komponentov. V prvom rade však treba povedať, že zápach nie je len nepríjemnosťou, ale predovšetkým spôsobuje astmu, alergie, podráždenie pokožky či rôzne iné dýchacie problémy.
Dôležité je aj rozlíšiť, aký zápach cítite. Ak ide o zatuchnutý zápach, pravdepodobne sú jeho zdrojom premnožené plesne alebo huby. V takom prípade odporúčame urýchlene zavolať servis, prípadne klimatizáciu rozobrať a vyčistiť dezinfekčnými prostriedkami proti plesniam.
Mimoriadny pozor na otravu
Spozornieť by ste mali pri zápachu, akoby niečo horelo – na príčine môže byť odpálený elektrický vodič, ventilátor alebo motor, čo môže následne viesť ku skratu. Taktiež konajte rýchlo, ak zacítite niečo ako výfukové plyny. Môže totiž ísť o únik oleja, ktorý sa využíva na mazanie motora alebo prehriatie centrálnej jednotky.
Mimoriadne nebezpečný je zápach pripomínajúci zhnité vajcia. V takom prípade ide pravdepodobne o únik plynu a môže dôjsť k otrave oxidom uhoľnatým. V takom prípade klimatizáciu okamžite vypnite a zabezpečte jej servis.
Chemický zápach logicky naznačuje, že z klimatizácie unikajú chemické látky – najčastejšie ide o chladiacu kvapalinu.
Nevypínajte – sušte
Pýtate sa, ktoré časti klimatizácie najčastejšie najviac „smrdia“? Najväčší problém býva s filtrom, pretože sa v ňom hromadí veľa prachu, nečistôt a baktérií. A tie, logicky, smrdia.
Na vine zápachu môže byť aj odtoková misa. Tú by ste mali pravidelne čistiť, pretože inak v nej ostane voda ako živná pôda pre baktérie spôsobujúce nepríjemný zápach.
Predchádzať plesniam a iným nečistotám vo svojej klimatizácii môžete veľmi jednoducho. Pred úplným vypnutím klimatizácie napríklad odborníci odporúčajú najprv ju vysušiť. Niektoré klimatizácie síce majú zabudovanú funkciu samočistenia, ak si ale nie ste istí, či ju má aj tá vaša, nechajte ju po vypnutí chladenia ešte 20 minút bežať. Nastavte režim fúkania vzduchu. Výparník vo vnútri klimatizácie sa tak usuší a vy predídete zbytočným problémom s plesňami či hubami na mieste, kde nemajú čo robiť.