www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Ako zvládnuť život s alergiou bez toho, aby ste neprišli o všetky svoje úspory?

Alergia je zákerné ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť kedykoľvek a u kohokoľvek. Preto sa tí, ktorí ňou trpia a ich blízki, vždy snažia byť v pohotovosti, aby si v domácej lekárničke udržali zásoby urgentnej medicíny. Predpovedať ale všetky možné situácie a scenáre sa vždy nedá. Nehovoriac o finančnej stránke tohto problému, ktorý môže do vášho rozpočtu zasiahnuť výrazným spôsobom.

Ako zvládnuť život s alergiou bez toho, aby ste neprišli o všetky svoje úspory?
Ako zvládnuť život s alergiou bez toho, aby ste neprišli o všetky svoje úspory? (Foto: unsplash.com)

Včas a správne poskytnutá prvá pomoc pri alergiách môže zachrániť každého život človeka. Dnes je ale tým najlepším spôsobom pohodlné online objednanie k lekárovi a niekoľko ďalších krokov, s ktorými sa v tomto článku oboznámime.

Čo je to alergia?

Alergia je stav, pri ktorom telo v dôsledku chyby imunitného systému správne nevníma bezpečné dráždivé látky. Napríklad peľ brezy nie je nebezpečný pre človeka, ale pri alergiách ho imunitný systém považuje za nepriateľa a snaží sa proti nemu bojovať.

Alergie sa spravidla určujú geneticky, to znamená, že imunitný systém má od narodenia tendenciu nesprávne rozpoznávať niektoré molekuly. Ale nie každý, kto má takéto gény, má alergiu: príčinou sú aj vonkajšie vplyvy, ako napríklad jedlo alebo mikroflóra.

Preto je jediným a najlepším spôsobom prevencie, eliminovanie prítomnosti možných alergénov v blízkosti postihnutej osoby. Jednoducho sa to ale hovorí, no ťažšie realizuje.

Ako liečiť túto chorobu?

Po prvé, v žiadnom prípade by ste si sami nemali určovať diagnózu sami. To môže mať smutné následky. Po druhé, alergia je chronické ochorenie, ktoré sa nedá vždy úplne vyliečiť. Navyše u človeka so sklonom k alergii sa alergény môžu počas života meniť.

Ani pri dosiahnutí ústupu prejavov nie je možné zaručiť, že človek už nikdy nebude čeliť exacerbácii. V každom prípade by ste mali byť sledovaní a pravidelne navštevovať dobrú alergológiu v Bardejove alebo blízkom okolí.

Existuje aj špeciálna imunoterapia. Spôsob, ako napodobniť kontakt s alergénom, aby ste si naň zvykli. S jeho pomocou dochádza k zníženiu príznakov, pri maximálnej – remisii, keď je osoba schopná bez problémov kontaktovať alergén. Zlepšenie stavu môže trvať dlhšie ako desať rokov, ale nie je zaručené, že sa príznaky nevrátia. V takom prípade bude potrebné zopakovať priebeh celej liečby.

Všetky kroky je ale lepšie konzultovať s lekárom, prípadne sledovať svoje telo, na čo a ako reaguje najlepšie. Veľký vplyv majú aj jednotlivé ročné obdobia.

Text:PR