www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Ako prekonať smrť milovaného človeka

Súčasťou nášho života sú rôzne situácie. Viac alebo menej príjemné, ktoré nás dokážu veľkým spôsobom ovplyvniť. Jednou z takýchto situácií je aj smrť blízkeho človeka. Ako sa s ňou vyrovnať, ak je to vôbec možné?

Ako prekonať smrť milovaného človeka
Ako prekonať smrť milovaného človeka (Foto: nante.sk)

Strata milovaného človeka môže byť veľmi traumatizujúce obdobie. Aj keď zvládanie straty milovaného človeka môže byť hlboko osobnou skúsenosťou, existuje niekoľko základných a univerzálnych krokov, ktoré vám to môžu uľahčiť. Poznanie týchto krokov vám môže pomôcť prekonať zármutok nad stratou blízkej osoby.

Nepotláčajte svoje pocity

Vyrovnanie sa so stratou milovaného človeka vyvoláva v nás takmer všetky emócie, ktoré si vieme predstaviť. Sú chvíle, keď sa zdá, že sa vás zmocňuje viac ako jedna emócia, a zrazu cítite, akoby ste sa „zbláznili“. Je to ale prirodzené. Nikdy sa však nesnažte nič z toho potláčať

Uvedomte si, že neexistujú žiadne „správne“ alebo „nesprávne“ pocity týkajúce sa straty milovaného. Berte situáciu aká je a každé jedno ráno budete na tom lepšie a lepšie.

Vyhľadajte podporu

Aj keď môžu nastať časy, keď sa vyrovnávate so stratou blízkeho tak, že budete chcieť byť sami, v tomto procese je to nesprávne riešenie. Zostať sám je najhoršie riešenie. Nájdite si oporu. Priatelia, rodina, a možno aj terapeut, sú všetko ľudia, ktorí môžu a mali by vám byť k dispozícii počas vášho smútiaceho procesu.

Títo jednotlivci môžu byť v prípade potreby zdrojom vašej emocionálnej podpory, ako aj fyzických potrieb. Smrť milovaného človeka často zanecháva v živote pozostalého veľkú dieru, ktorú takto môže aspoň dočasne obsadiť podporný tím.

Vyhľadajte dobrú pohrebnú službu

Pre proces zvládnutia straty milovanej osoby je dôležité aj to, ako dobre a dôstojne sa s ňou dokážete rozlúčiť. Veľmi vám pomôže ľudský prístup a empatia, ktorú vám vie poskytnúť aj pohrebná služba vo Zvolene.

Na záver si uvedomte, že spomínať na blízkeho v dobrom a každý jeden deň je tiež jeden zo spôsobov, ako vzdať hold a uctiť si pamiatku. A teraz v čase týchto sviatkov to platí dvojnásobne.

Text:PR