www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Na lásku nie je nikdy neskoro

S postupom času a pribúdajúcim vekom človek prichádza na to, že síl je čoraz menej, niektoré dôležité funkcie tela a organizmu vo svojej sile poľavujú a my sa začíname obávať najhoršieho. Vek je ale často len číslom a oveľa dôležitejšia je vitálnosť našej psychiky.

Na lásku nie je nikdy neskoro
Na lásku nie je nikdy neskoro (Foto: unsplash.com)

Tá sa dá dobre precvičovať a udržiavať v dobrej forme v spoločnosti niekoho blízkeho, s kým si máme čo povedať a vo všetkom aj rozumieme. S pribúdajúcim vekom potreba lásky a spoločnosti blízkych vzrastá, a ak ste boli doteraz sami, je čas na zmenu a my vám povieme prečo.

Samota ľudí ničí

A to doslova. Podľa výskumu je osamelosť spojená s vysokým krvným tlakom. Je to jedinečný prediktor rozdielov v systolickom krvnom tlaku súvisiacich s vekom. Ukazuje sa tak, že osamelosť ničí naše srdce, a to v pravom zmysle slova.

Navyše analýza 70 štúdií vykonaných v roku 2015 ukázala, že osamelosť zvyšuje riziko pravdepodobnej smrti o 26 %. Osamelosť a sociálna izolácia sú aj veľké rizikové faktory vysokej úmrtnosti. Napríklad depresia a úzkostná porucha zvyšujú riziko úmrtia už o 21 %. Tiež sa zistilo spojenie medzi psychologickou núdzou a vysokou úmrtnosťou. Osamelosť je teda oveľa viac ako zármutok. Môžeme ju považovať za biologickú ranu, ktorá spôsobuje deštrukciu buniek celého tela.

Takže vhodné spôsoby nadväzovania nových známostí a ani online zoznamku nepodceňujte a udržujte kontakt so svetom a ľuďmi, ktorých spoločnosť, vo vyššom veku obzvlášť, je doslova na nezaplatenie!

Nové známosti aj vo vyššom veku

Byť sám by nemal nikto a veľmi často si túto skutočnosť uvedomujeme najmä počas veľkých sviatkov. Melanchólia, úzkosť a depresia sa potom podpisujú pod vážne zdravotné komplikácie, ktoré končia aj tragicky.

Ukázalo sa, že bunky tých, ktorí trpia chronickou osamelosťou, vyzerajú odlišne. Vedci si všimli dva hlavné genetické rozdiely.

U osamelých ľudí sú gény zodpovedné za zápalovú reakciu tela oveľa aktívnejšie, čo je dosť nebezpečné. Áno, je nevyhnutné, aby sa telo vyrovnalo so zranením. Ak sa však zápalové procesy stále objavujú, vytvára sa vynikajúce prostredie pre rozvoj aterosklerózy, kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení, ako aj metastatickej rakoviny. Súčasne je potlačená aktivita skupiny génov zodpovedných za boj proti vírusovým infekciám. Vy to všetko ale našťastie môžete zmeniť.

Láska si predsa vek nevyberá, takže vyriešiť vaše problémy môže zoznamka, alebo výlet do kaviarne, v ktorej je predpoklad výskytu ľudí naozaj veľký, a keď nie, aspoň si pochutnáte na lahodnej káve alebo čaji. Pripomeňte si, ako príjemné je žiť v spoločnosti milovaných ľudí, pretože inak to môže byť s vami naozaj veľmi zlé.

Text:PR