www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Ako sa zmenilo trávenie voľného času ľudí za posledných 100 rokov?

Voľný čas sa nám v súčasnosti stráca pri smartfónoch a počítačoch. Popri pozeraní na obrazovky si ani nevšimneme, ako sa za oknom zapadne slnko a venujeme im čas ešte aj tesne pred spaním v posteli. Nie je to však jediná zmena v trávení voľných chvíľ, ktorá nastala za posledných sto rokov.

Ako sa zmenilo trávenie voľného času ľudí za posledných 100 rokov
Ako sa zmenilo trávenie voľného času ľudí za posledných 100 rokov

Ako ho trávili naši rodičia a starí rodičia?


Stačí si spomenúť, ako trávili voľné chvíle naši rodičia a starí rodičia. Víkendy nepreležali na gauči, ale ani sa nikam neponáhľali a neboli v práci sedem dní v týždni. Počas víkendov sa venovali opravám v domácnosti, záhradke, údržbe auta, upratovaniu, pečeniu a vareniu zložitého nedeľného obeda.

Ako ho trávime my?

Samozrejme, robíme to tiež, ale máme často pocit, že sú to nepríjemné povinnosti, ktoré musíme vtesnať medzi dorábanie projektov v práci a náhlenie sa na výlety, aby sme mohli na sociálnych sieťach zdieľať nové fotografie. Čo všetko sa zmenilo?

Zamilovali sme sa do zbierania zážitkov

Naši predkovia žili omnoho jednoduchší život so skromnejšími možnosťami. V súčasnosti máme akékoľvek zážitky doslova pod nosom. Môžeme skákať z lietadla, venovať sa akrobacii, ochutnať škorpióna alebo v pohodlí svojej obývačky vypiť osviežujúcu kávu z oblasti Ethiopia Yirgacheffe. Nekonečné možnosti trávenia voľného času dodávajú životu tú správnu šťavu.

Vytráca sa priamy kontakt medzi ľuďmi

Nahrádzajú ho digitálne rušivé vplyvy – televízia, počítače, mobilné telefóny. Aj vám sa už stalo, že ste si radšej s niekým zatelefonovali alebo písali na chate?

Viac sa staráme o svoj zovňajšok

Menšia dostupnosť rôznych výrobkov a módy nútila naše babičky šiť a kupovať iba to, čo bolo. Vystačili si s jedným mandľovým krémom na tvár a pravidelné cvičenie bolo vyhradené pre športovcov – ostatní mali dosť práce aj bez fitka. Dnes nakupujeme špeciálnu kozmetiku, doprajeme si manikúru a pedikúru a mnohí ľudia chodia k fyzioterapeutovi, ktorý im pomáha odstrániť nepríjemné bolesti. Voľný čas trávime aj v posilňovni alebo pri behu. Športovec-nešportovec, starať sa o seba je skvelý trend!

Deti sa radšej hrajú v digitálnom priestore ako v realite

Pred niekoľkými desiatkami rokov bolo bežné, že sa stretli všetky deti z ulice na bicykloch a domov sa vrátili až keď sa zotmelo. Dnes si zapnú počítačovú hru a komunikujú spolu cez mikrofóny. Dlhé hodiny presedia pri počítači a kvôli sedavému spôsobu života majú už v mladom veku zdravotné problémy – najčastejšie trpia skoliózou. A pritom sú napríklad stolné hry spojené s reálnymi stretnutiami oveľa osviežujúcejšie pre našu myseľ.

Viac dovolenkujeme, ale menej cestujeme

Novodobí cestovatelia sa presúvajú z miesta na miesto v pohodlných lietadlách a objednávajú si izby v hoteloch alebo bytoch na prenájom. Z cestovania sa stal obrovský trend, ale dobrodružstvo sa v ňom zredukovalo na ochutnanie miestnej kuchyne. Robíme si fotografie s pamiatkami, ale väčšinou v nabitom programe nemáme čas spoznať miestnych ľudí a pozrieť sa na svet ich očami. V minulosti bolo cestovanie takmer nemožné a keď sa predsa len podarilo odísť za hranice, človek tam zvyčajne ostal celé roky, až úplne splynul s miestnou kultúrou.

Menej čítame knihy

… a pritom nonstop čítame správy, popisy na Instagrame alebo blogy ľudí, ktorých sledujeme. Pozrime sa na to priamo, sú to väčšinou negatívne informácie a reklamy, ktoré sa tvária ako úprimné vyznania. Čítanie skutočných príbehov pritom rozvíja fantáziu, zlepšuje gramatiku a podporuje empatiu. Kedysi bolo kníh menej, ale každá rodina mala aspoň jedného člena, ktorý bol vášnivým čitateľom. Vrátime sa k tejto obohacujúcej činnosti?

Komerčný článok