www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Správne osvetlená kancelárii má vplyv na výkonnosť aj spokojnosť zamestnancov

Cítite sa po dlhej práci za počítačom unavení a vyčerpaní? Neviete sa po príchode do kancelárie rýchlo koncentrovať a naladiť na pracovné povinnosti? Na vine môže byť kancelárske osvetlenie.

Správne osvetlená kancelárii má vplyv na výkonnosť aj spokojnosť zamestnancov (Foto: unsplash.com)

Psychohygiena na pracovisku a rôzne vedľajšie faktory, ktoré zasahujú do práce zamestnancov, sa čoraz častejšie dostávajú do popredia pri vytváraní vhodného pracovného prostredia. Niet divu! Na niektorých pracoviskách stačilo upraviť len malý detail v zamestnaneckom prostredí a výkonnosť a dobrá nálada okamžite stúpla. Jedným z najdôležitejších ovplyvňovateľov výkonnosti vás vašich kolegov je aj osvetlenie v kancelárii. Ak budete plánovať založenie spoločnosti, mali by ste na to dopredu myslieť.

Nastaviť ale svetlo tak, aby vyhovovalo všetkým zamestnancom, nie je jednoduché. S niekoľkými pravidlami však dosiahnete v miestnosti také svetlo, ktoré podstatne zlepší podmienky pri práci a bude chrániť aj opotrebovanie zraku vašich kolegov.

Všetko začína oknami

Základom spokojnosti v práci je prirodzené svetlo. Niet nad dostatočne veľké okná a dostatok slnečných lúčov, ktoré sa do miestnosti dostanú zvonku. Nenechávajte rolety stiahnuté a aj pri svietení si pomáhajte odhrnutými žalúziami a záclonami. Samozrejme, veľkosť okien nedokážete ako zamestnanec príliš ovplyvniť, dbajte teda aspoň na to, aby boli okná dostatočne využité.

Druhou dôležitou súčasťou správne osvetlenej kancelárie sú stropné svetlá. Tie by mali svietiť studenými tónmi, ideálne bielymi. Pozor na klasické neónové svetlá, nielenže nie sú práve najzdravšie, ale ich dlhodobé používanie škodí očiam. Pri svietení nezabudnite na šetrenie- ideálne sú LED žiarovky, ktoré oproti bežným žiarovkám ušetria viac ako 50 percent energie a majú tiež dlhšiu životnosť.

Nielen stropné osvetlenie

Kancelárske osvetlenie by malo mať minimálne 300 luxov. Dôležité je, aby svetlo neosvetľovalo zamestnanca priamym ostrým svetlom, ani aby mu nedopadalo na pracovný stôl od chrbta, pretože mu na pracovnom priestore bude vytvárať tieň.

Každý pracovný stôl by mal mať ako súčasť výbavy pre zamestnanca stolovú lampu. Tú využijete v sychravých dňoch a zimných mesiacoch, keď očiam chýba dostatok prirodzeného denného svetla a v poobedných hodinách už nestačí ani klasické stropné svetlo.

Dôležité je aj osvetlenie obrazovky, ktoré by nemalo mať rušivú intenzitu, ani by nemalo byť príliš tlmené. Dnes už možno v špecializovaných obchodoch zakúpiť rôzne fólie, ktoré šetria zrak. Ideálne je však myslieť na ochranu očí už pri zakupovaní počítačov a vybrať špecializovanú obrazovku prispôsobenú na dlhú prácu. A ako poznáte, že svetlo v kancelárii je dostatočné? Celkom jednoducho- pri čítaní a práci na počítači nemusíte žmúriť.

Nemáte na to čas, skúste virtuálne sídlo

Ak by ste si chceli všetky tieto veci pri už tak náročnom podnikaní odpustiť, vyrieši to jedna univerzálna a rýchla vec – vyberte si virtuálnu kanceláriu, v ktorej sa nestaráte o nič podobné, a pritom beží chod a správa vašej administratívy a doručenej pošty celkom normálne. Stačí vám predsa označenie a registrácia so správnou adresou spoločnosti.

Text: PR