www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Výškové práce – adrenalínová, ale bezpečná profesia

Každý nemá na prácu vo výškach žalúdok, ale sú tu hrdinovia, ktorým nerobí problém nielen stáť vysoko nad zemou, ale ešte pri tom aj vykonávať svoju prácu. Istotu v zamestnaní im dodáva bezpečné pracovné oblečenie a doplnky pre prácu vo výškach.

Výškové práce – adrenalínová, ale bezpečná profesia
Výškové práce – adrenalínová, ale bezpečná profesia (Foto: pixabay.com)

Práca vo výškach s kvalitným vybavením

Aj vy ste si možno práve predstavili tých mužov, čo v amerických filmoch umývajú okná na mrakodrapoch, alebo odvážlivcov, čo deň čo deň lozia po lešeniach a opravujú fasády. A čo tí, ktorí sa pravidelne šplhajú na stožiare alebo na pouličné osvetlenie, prípadne všetci klampiari?

I oni sa potrebujú na prácu vo výškach vhodne pripraviť. Okrem odolného pracovného oblečenia, ktoré ich chráni nielen pred úrazmi, ale aj pred zašpinením pokožky, pohodlnej pevnej pracovnej obuvi alebo rukavíc, sa spoliehajú aj na iné nevyhnutné doplnky, medzi nimi sú helmy alebo bezpečnostné postroje pre prácu vo výškach.

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste denne vykonávali prácu niekoľko metrov nad zemou, a neboli správne zabezpečení? To nie je hrdinstvo, ale obrovský hazard.

Bezpečnostné postroje pre výškové práce

Už veľakrát sa stalo, že pracovníci na stavbách zanedbali bezpečnostné opatrenia, výsledkom čoho boli smrteľné pracovné úrazy. Je to vždy nepríjemné aj pre samotného zamestnávateľa, ktorý potom čelí rôznym vypočúvaniam alebo pokutám, nehovoriac o tom, ako utrpí rodina riskujúceho stavbára.

Pri práci vo výškach preto rozhodne treba využívať profesionálne ochranné pomôcky. Nie horolezecké postroje, ale postroje určené pre výškové práce, ktoré sú oveľa odolnejšie. Netreba sa obávať toho, či je práca v postroji pohodlná. Je navrhnutý tak, aby ste si ho vedeli prispôsobiť na mieru – na ramenách, bedrách i stehnách.

Pre aký postroj sa rozhodnete, závisí len na vašich požiadavkách. Niekomu stačí polohovací pás upevňujúci sa na bedrá, iný dáva prednosť celotelovým postrojom s vestou či bez, ktorý dodáva väčší pocit istoty.

Čo ešte pri práci vo výškach využijete

Okrem bezpečnostných postrojov sa môžete stopercentne spoľahnúť aj na zachytávače pádu, najčastejšie so zabudovanými tlmičmi pádu. Tie sú ideálne, ak pracujete v nižších výškach, napríklad na lešení pri rodinnom dome. Neobmedzia vás pri pohybe a sú samonavíjacie. Existujú aj zachytávače pádu s kotviacim lanom, vhodným napríklad na výškové práce na šikmých strechách. V stiesnených priestoroch a na lešení sú tieto ochranné pomôcky na nezaplatenie. Iba ten, kto sa nemusí celú pracovnú dobu obávať o svoj život, si prácu vykoná kvalitne.

Text:PR