www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

3 tipy na to, ako ušetriť pri stavbe domu

Stavba domu patrí medzi tie najnákladnejšie udalosti v živote, takže sa vám určite zídu nejaké tipy, vďaka ktorým sa vám nejaké peniaze podarí ušetriť. Stavebné materiály čoraz viac zdražujú a rovnako je to aj s manuálnou prácou, ktorú pri stavbe musíte zaplatiť. Tu sú naše tipy, ako ušetriť pri stavbe domu.

3 tipy na to, ako ušetriť pri stavbe domu (Foto: unsplash.com)

Zvážte veľkosť

Čo vám pomôže najviac ušetriť? Jednoznačne je to zváženie veľkosti domu. Keď už sa pustíme do stavby, tak si chceme splniť všetky svoje sny, hlavne čo sa týka veľkosti. No niekedy nie je na škodu trochu sa uskromniť a vyťažiť aj z menšieho priestoru čo najviac. Treba myslieť aj do budúcnosti na to, že sa nakoniec aj tak deti odsťahujú a zostanete tam sami. Chce sa vám starať o tak veľký dom?

Čas sú peniaze

Počítajte s cenou času. Čím jednoduchšia stavba bude, tým rýchlejšie bude dom hotový a vyjde vás to lacnejšie. Je dobré zvoliť jednoduchú stavbu stien a rovnako siahajte po materiáloch, s ktorými sa ľahko pracuje. Ušetríte aj tým, keď sa do domu nasťahujete skôr a nemusíte bývať v prenájme, kde vám odchádzajú každý mesiac zbytočne peniaze. Veľa vecí môžete kúpiť lacnejšie z Aliexpressu.

Dôležitý je pozemok

Ak máte pozemok do kopca alebo nie je terén dostatočne spevnený, tak musíte rátať s nákladmi navyše. Terénne úpravy pozemku, spevňovanie, prípadne väčšie základy alebo podpivničenie, oporné múry. To všetko sú položky, ktoré značne znížia váš rozpočet. Snažte sa preto, ak máte možnosť, hľadať čiastočne alebo úplne rovný pozemok.

V neposlednom rade myslite na plánovanie. Všetky projekty si nechajte včas pripraviť. Zvážte inštaláciu smart riešení vopred, taktiež kamerové systémy alebo či klíma do domu má byť taktiež v budúcnosti inštalovaná. Ušetríte si tak aj prípadne vyššie náklady na ich realizáciu v budúcnosti.