www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Čaká vás vazektómia alebo obriezka?

Pred väčšinou chirurgických zákrokov máme mnoho otázok. Zvlášť ak sa týkajú sexuálneho života. Ak o takomto zákroku uvažujete, nasledujúce riadky sú práve pre vás.

Čaká vás vazektómia alebo obriezka?
Čaká vás vazektómia alebo obriezka? (Foto: urologicka-klinika.sk)

Vazektómia

Vazektómia je chirurgický zákrok, ktorý vedie k trvalej sterilizácii muža. Jeho podstatou je prerušenie semenovodov, ktorými odchádzajú spermie. Nedochádza tým k zastaveniu ich produkcie. Spermie, ktoré nie sú vypudené pri ejakulácii, sa reabsorbujú v tele. Operácia je bezbolestná. Vykonáva ju urológ pri lokálnej anestéze. Celý zákrok trvá do 45 minút. Vazektómiu môžete podstúpiť ambulantne. Nie je potrebná hospitalizácia. Po operácii môžete hneď pokračovať v bežných činnostiach. Pre vazektómiu by ste sa mali rozhodnúť po zrelej úvahe. Mali by ste si byť istý, že už neplánujete mať deti.

Bol zákrok úspešný?

Vazektómia neznamená žiadne riziko pre pohlavné orgány a sexuálny život. Nemá tiež vplyv na erekciu. S pohlavným životom je možné začať už dva týždne po zákroku. Pre kontrolu úspešnosti vazektómie je potrebné približne jeden mesiac po operácii vykonať dva kontrolné spermiogramy. Pred týmito kontrolami musíte počítať s tým, že sa v ejakuláte môžu nachádzať spermie.

Obriezka

Obriezka je odstránenie predkožky, ktorá prekrýva žaluď penisu. V minulosti sa vykonávala predovšetkým z náboženských dôvodov. Váš urológ vám ju však môže odporučiť aj zo zdravotných dôvodov. Obriezka je potrebná najmä pri vrodených chybách, akou je napríklad zúžená predkožka, pri alergických zápaloch a infekčných ochoreniach predkožky alebo žaluďa. Obriezka sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej anestéze.

Čo robiť po zákroku

Po vykonaní obriezky je dôležité dodržiavať kľudový režim. O ranu sa starajte podľa pokynov ošetrujúceho lekára. K zahojeniu dochádza po 7 – 10 dňoch. Dovtedy je potrebné vyvarovať sa dlhšieho pobytu vo vode, športovaniu a saune.

Text:PR