Vaňa alebo sprchový kút? Vyberte si to najlepšie pre vás

Pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní novej kúpeľne nás čaká veľa rozhodnutí. Nie vždy je to len o farbách a doplnkoch, dôležité je tiež vedieť, aké zariadenie je do kúpeľne vhodnejšie. Niektorí radšej ušetria priestor a vyberú si sprchový kút, iným vyhovuje komfort a priestrannosť vane. Čo si teda vybrať?

Vaňa alebo sprchový kút? Vyberte si to najlepšie pre vás (Zdroj obrázka: pixabay.com)

Vaňa je lepšou voľbou pre rodiny s deťmi

Kúpeľňa je miestom hygieny, ale aj miestom na relax a súkromie. Voda má totiž očistné a priaznivé účinky nielen pre telo, ale aj pre našu myseľ. Preto je dôležité zariadiť si kúpeľňu tak, aby ste si v nej vedeli dokonale oddýchnuť a aby bola zároveň funkčná a praktická. Ak sa rozhodujete medzi vaňou alebo sprchovým kútom, poriadne si premyslite, čo od svojej kúpeľne očakávate. Obe riešenia majú svoje výhody aj nevýhody, predstavme si niektoré z nich.

Na začiatok treba zvážiť, kto bude kúpeľňu využívať najčastejšie. Pre skôr narodených je lepšou voľbou sprchový kút, lepšie sa doň vstupuje a je preto bezpečnejší. Pre rodiny s deťmi je vhodnejšia vaňa, poskytuje viac priestoru a deti sa v nej môžu dosýta vyblázniť. Dôležitým kritériom je tiež veľkosť samotnej kúpeľne. Najmenšie vane majú zväčša rozmery 120 x 70 cm, preto v prípade malých kúpeľní víťazí sprchový kút.

Z reklám určite poznáte obraz spokojných a šťastných ľudí, ktorí relaxujú vo vani s pohárom šampanského. Táto romantická predstava sa vďaka vani môže stať realitou aj vo vašej kúpeľni. Vaňa môže byť pomocníkom aj v prípade zdravotných ťažkostí, môžete si v nej dopriať špeciálny kúpeľ s prísadami, ktoré pomôžu k zlepšeniu zdravotného stavu. Praktickou výhodou vane v každodennom živote je aj možnosť opláchnuť v nej väčšie predmety či oblečenie.

Sprchový kút šetrí miestom i vodou

Najbežnejšie rozmery sprchového kútu sú 80 x 80 cm, ak si to ale môžete dovoliť, rozhodne si vyberte taký, ktorý vám poskytne viac priestoru a komfort pri sprchovaní. Sprchové kúty môžu mať tvar štvorca, štvrťkruhu alebo obdĺžnika. Ak máte v kúpeľni málo miesta a nebojíte sa experimentovať, môžete uvažovať aj nad asymetrickým sprchovým kútom, ktorý sa prispôsobí dispozíciám vašej kúpeľne.

Základnou prednosťou sprchového kútu je šetrenie miesta, okrem toho však šetrí aj spotrebovanou vodou. Pri efektívnom sprchovaní môžete minúť až trikrát menej vody ako pri používaní vane. Vďaka hydromasážnemu príslušenstvu si aj v sprche môžete vychutnať príjemný relax. Sprchové panely sú vybavené regulátormi, vďaka ktorým sa znižuje spotreby vody oproti kúpeľu až na polovicu. Niektoré sprchové kúty môžu byť vybavené LED osvetlením, vstavanými reproduktormi alebo podporou systému Bluetooth na pripojenie vášho mobilu ako zdroja hudby.

Text: PR