www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Viete, koľko vám vydrží parfum, parfumovaná alebo toaletná voda?

Nie je parfum ako parfum! Kým jedna vôňa vám vydrží aj do druhého dňa, inú už za pár minút necítite. Prečo je medzi vôňami taký rozdiel? Za všetko môžu ich vlastnosti!

Viete, koľko vám vydrží parfum, parfumovaná alebo toaletná voda?
Viete, koľko vám vydrží parfum, parfumovaná alebo toaletná voda? (Foto: pixabay.com)

Viac vám napovie označenie na flakóne, ktorému však nerozumejú všetci. Eau de toilette alebo eau fraîche? Poďte si s nami posvietiť na jednotlivé typy vôní. Čo vlastne robí vôňu vôňou? Základom pre všetky z nich sú esenciálne oleje. Tie sa získavajú z kvetov, ako sú jazmín, ruža alebo ylang-ylang.

Pri korenistých, exotických vôňach sa využívajú aj exotické dreviny typu céder, santalové drevo alebo myrha. Výsledkom tejto destilácie je získanie vonných silíc a koncentrovaný vonný extrakt, z ktorého vzniká výsledná vôňa. Čo je však dôležité, finálna vôňa sa odvíja od toho, aké množstvo vonných esencií je v nej použité. Platí jednoduché – čím vyšší podiel, tým väčšia intenzita vône.

Eau de parfum – vôňa, ktorá vydrží

Pre označenie eau de parfum sa v slovenčine používa len jednoduché parfum. Avšak, ak by sme mali byť doslovní, nie je to to isté ako vôňa označovaná za parfum alebo extrait de parfum. Vône s názvom parfum alebo tiež extrait sú tie najkoncentrovanejšie a najsilnejšie. Obsahujú 15 až 40 % vonných zložiek a ich konzistencia býva hustejšia.

Aj preto sa nepredávajú vo flakónoch, na ich nanášanie je určené kvapkadlo, ktorým vôňu nanesiete na kožu. Na bežné nosenie takýto luxus však nepotrebujete, ak si chcete dopriať kvalitnú vôňu, ktorá vám vydrží, stavte na eau de parfum, teda parfumovanú vodu. Tieto vône obsahujú 8 až 15% vonných zložiek a sú bežne dostupné v obchodoch a parfumériách.

Ak potrebujete niečo ľahké, stavte na eau de cologne!

Intenzívnejšie parfumy sú vhodné hlavne na večer, na bežné nosenie sa odporúča staviť na toaletné vody s označením eau de toilette. Percento vonných silíc je 4 až 8 %, preto sú tieto voňavky cenovo dostupnejšie a ľahšie.

Nevtieravú vôňu ponúka aj eau de cologne, inak povedané kolínska, ktorá má obsah silíc len 3 až 5 %, vďaka čomu sa ňou môžete prevoňať naozaj na celom tele – vrátane vlasov či oblečenia. Pozor, možno ste to netušili, no kolínska nie je len pre pánov, na trhu sú dostupné aj unisex verzie, ktoré môžu používať i dámy.

Ľahká a fresh? Na leto je eau fraîche ideálnou voľbou

Čerstvá a ľahká vôňa, ktorá obsahuje najmenej vonných silíc, to je eau fraîche obsahujúca len 1 až 3 % silíc. Môžete ju pokojne nanášať na oblečenie alebo kamkoľvek sa vám žiada. Eau fraîche nevydrží voňať tak dlho ako klasický parfum, no na horúce leto je to ideálny variant.

Tiež je cenovo mimoriadne dostupná a dokáže príjemne osviežiť. V lete je tiež mimoriadne obľúbený aj telový sprej s podobným obsahom vonných silíc, ktorý dostanete aj pod názvom body mist, body spray alebo body splash. Tak čo, pomohli sme sa vám zorientovať?

Text:PR