www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Dovolenka v Spojených arabských emirátoch? Na toto buďte pripravený

Rozhodli ste sa stráviť dovolenku v Spojených arabských emirátoch? Nech už je vašou cieľovou destináciou Dubaj, Abu Dhabi alebo iné mesto, cestovanie do SAE prináša určité špecifiká, s ktorými nemusí našinec počítať. Na čo by ste mali myslieť ešte predtým, ako si zbalíte kufre?

Dovolenka v Spojených arabských emirátoch? Na toto buďte pripravený
Dovolenka v Spojených arabských emirátoch? Na toto buďte pripravený (Foto: PR)

Víza nepotrebujete, pozor však na cestovný pas

Vďaka dohode z roku 2015, medzi Spojenými arabskými emirátmi a Európskou úniou, nepotrebujete na dovolenku v Dubaji, Abu Dhabi či inej časti krajiny víza. Ak sem idete ako turista a nečakajú vás v SAE žiadne pracovné povinnosti, stráviť tu môžete 90 dní. V prípade, že by ste tento limit prekročili, hrozí vám počas prvého dňa po uplynutí 90 dní pokuta 200 AED (približne 50 €) a za každý nasledujúci deň 100 AED (približne 25 €).

Hoci na dovolenku v Spojených arabských emirátoch nepotrebujete víza, cestovný pas áno. Pozor by ste si mali dať na to, aby jeho platnosť bola minimálne 6 mesiacov odo dňa, počas ktorého ste prvýkrát vstúpili na územie SAE. Ak by ste tieto podmienky nesplnili, môže sa stať, že vás nepustia ani na palubu lietadla. Čo sa týka cestovného pasu, Ministerstvo zahraničných vecí SR tiež neodporúča cestovať do Spojených arabských emirátov vtedy, ak v ňom máte pečiatku z Izraelu.

Aj priestupky sa prísne hodnotia

Nenechajte si dovolenku v Spojených arabských emirátoch znepríjemniť problémami s políciou – do kontaktu s ňou môžete prísť napríklad aj kvôli konzumácii alkoholu na verejnosti. Priestupky v SAE, najmä morálne delikty, sú prísne trestané. Preto odporúčame dopriať si pohár vína či piva v rezorte, resp. v priestoroch hotela, kde vám nič nehrozí.

Dovolenku dokážu znepríjemniť i problémy na letisku, Spojené arabské emiráty majú prísnu legislatívu týkajúcu sa dovozu liekov do ich krajiny. Hoci sú niektoré z nich voľne dostupné na našom území či území EÚ, automaticky to neznamená, že si ich môžete zobrať so sebou. Ak potrebujete lieky, ktoré sú na zozname zakázaných, mali by ste získať potvrdenie od lekára preložené do arabčiny a overené zastupiteľským úradom vo Viedni.

Čo je dobré vedieť?

Na prvý pohľad môže ísť o drobnosť, no na dovolenke v Dubaji či inom meste SAE sa môže hodiť: pracovný týždeň v „emirátoch“ je iný ako na Slovensku, má trvanie od nedele do štvrtka. Za víkend sú tu teda považované dni piatok a sobota, počas nich nefungujú školy, úrady a v niektorých prípadoch nie sú výnimkou ani súkromní podnikatelia. Počítajte tiež s časovým posunom, počas letného času je v porovnaní s naším, slovenským posunutý o 2 hodiny dopredu, počas zimného až o 3 hodiny dopredu.

Najmä počas horúceho leta, ktoré trvá od apríla do októbra, odporúčame v Spojených arabských emirátoch nepodceniť pitný režim. Medzi najhorúcejšie mesiace patrí jún, júl a august, vtedy je pomerne bežné, že denná teplota dosiahne aj viac ako 45 °C. Nepríjemná môže byť i vysoká vlhkosť, ktorá sa často pohybuje na úrovni 90 %. Ak dávate prednosť miernejším teplotám a príjemnejšej klíme, dovolenku v SAE si užijete najmä v zimných mesiacoch (december, január), keď sa teplota pohybuje medzi 15 – 25 °C.

Chceli by ste si užiť bezstarostnú dovolenku v Dubaji či Abu Dhabi? Navštívte stránku www.dubaj.sk a o všetko potrebné sa postaráme za vás.

Text:PR