www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Neviete si nájsť čas pre seba? Pozor, môže vám to ublížiť

Psychické problémy nie sú v dnešnej dobe ničím výnimočným, naopak, uponáhľaná doba im ešte aj praje. Na rozvoji duševných chorôb sa však okrem prostredia podieľajú aj rôzne iné faktory, napríklad biologické či ekonomické. Prečo by ste si každý deň mali nájsť aspoň chvíľku pre seba?

Neviete si nájsť čas pre seba? Pozor, môže vám to ublížiť
(zdroj: unsplash.com)

Nájdite si svoj spôsob psychohygieny

Duševné zdravie nie je samozrejmosťou. Občas ho tak berieme, obzvlášť, keď s ním dlhodobejšie nemáme žiaden problém. Starostlivosť o psychiku v sebe zahŕňa predovšetkým dostatok kvalitného spánku a oddych. Samozrejme, veľmi dôležité je aj vedieť zvládať stres. Každému pomáha iný spôsob. Pre niekoho je dobrým priestorom na psychohygienu šport alebo pohyb, pre niekoho relaxačné techniky a pre niekoho jednoducho lepší time management, vďaka ktorému sa vyhnú časovej tiesni a stresu. Veľmi dôležitá je aj blízkosť ľudí, na ktorých nám záleží a pre ktorých sme zároveň my sami dôležitá.

Preplnená myseľ škodí najviac

Čo, naopak, duševnému zdraviu vôbec neprospieva, je neustály kolotoč povinností a predovšetkým naša neschopnosť zastaviť sa a vyjsť z neho. Rovnako nám škodí aj myseľ preplnená minulosťou a budúcnosťou, ktorú nedokážeme ovplyvniť. Neporovnávajte sa s druhými – obvykle vám to uškodí viac, než by vás to mohlo motivovať. Nepomáhajú ani toxické vzťahy či spoločnosť nevhodných ľudí. Starostlivosťou o duševné zdravie je aj nájsť si čas pre seba, čiže pre svoj rozvoj, pracovanie na sebe, zdokonaľovanie svojich zručností, utriedenie si myšlienok a robenie toho, čo vás baví. Takýto čas by ste jednoducho mali zahrnúť do svojho denného programu.

Píšte si denník

Dobrým príkladom toho, ako sa na pár minút venovať sám sebe je napríklad písanie si denníka či pocitov, túžob a cieľov. V súčasnosti už existuje veľké množstvo typov zápisníkov, ktoré vás dokážu naviesť, ako čo najlepšie dosiahnuť svoj cieľ alebo si do života priniesť viac pozitívnej energie. Ak je pre vás papier a pero príliš obmedzujúce, pokojne si dajte aj pár minút so zavretými očami a všetky spomienky, túžby a pocity si jednoducho zhmotnite vo svojej hlave. Takéto vyhodnocovanie prežitého dňa môže zlepšiť aj váš spomínaný time management a zároveň vám pomôcť lepšie nakladať s vašimi emóciami.