www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Spoznajte užitočné funkcie v Exceli: na čo slúži korelácia?

Viete, kedy používame koreláciu? Na to existuje jednoduchá veta. Koreláciu používam vtedy, keď chcem posúdiť, či majú dve veličiny medzi sebou vzťah. Konkrétnejšie si to rozoberieme v nasledovných riadkoch.

Vzťah medzi dvoma veličinami v Exceli môžeme definovať viacerými spôsobmi. Napríklad, keď chcem zistiť, či čerpanie kvalitnejšieho paliva ovplyvňuje spotrebu auta alebo či počet predavačov v predajni ovplyvňuje tržby, prípadne, ako ovplyvňuje počet zjedených koláčov objem pása. Vo všetkých troch príkladoch sa dajú porovnať závislosť, resp. vzťah jednej veličiny na druhej. Ak chceme posúdiť ich vzťah, používame koreláciu v Exceli.

Ak investujeme do celoslovenského a druhého regionálneho rádia a vložíme doň reklamný spot, očakávame zvýšené tržby predajne. V tomto prípade chceme zistiť, či spomínaná inzercia ovplyvňuje tržby. A ak, v ktorom z dvoch skúmaných rádií je táto závislosť väčšia. Informácie, ktoré mám, sú predovšetkým súhrn mojich financií a koľko som (vďaka reklame) utŕžil.

V excelovskej tabuľke využívam koreláciu a na to potrebujem tzv. korelačný koeficient. Počíta sa pre dve skupiny dát a dostáva hodnoty od -1 do +1. Čo jednotlivé korelačné koeficienty znamenajú?

Ako sa používa korelácia v Exceli

Ak má korelačný koeficient hodnotu okolo -1, závislosť je silná, no nepriama. Napríklad čím vyšší výkon, no tým kratší čas. Ako pri nepriamej dvojčlenke na matematike. Čím viac robotníkov za menej času.

Ak je korelačný koeficient okolo 0, závislosť je takmer nulová. Napríklad výkon počítača a jeho farba. Nijak to spolu nesúvisí.

Ak je však korelačný koeficient na hodnote 1, závislosť je silná a zároveň priama. Napríklad počet úloh a výkon počítača. Čím vyšší výkon počítač má, tým viac úloh dokáže riešiť. Korelácia však nehovorí o tom, ako jedna veličina ovplyvňuje druhú. Obe sa môžu ovplyvňovať niečím iným. V prípade korelácie však využívam Excel funkcie, konkrétne funkciu s názvom CORREL, alebo môžem použiť aj Analytické nástroje.

V prípade funkcie CORREL stačí zadať dve oblasti s údajmi, u ktorých potrebujem zistiť vzájomné závislosti a výsledkom je korelačný koeficient, spomínaný vyššie. Čo to však znamená v praxi? Vráťme sa k inzercii v rádiu.

Ak nám výsledok jedného koeficientu korelácie v Exceli vyjde približne 0,8 a druhý 0,4 – znamená to, že reklama v prvom rádiu zlepšuje tržby podniku viac. Možno rádio počúva vhodnejšia cieľová skupina. Preto je pre firmu výhodnejšie inzerovať v ňom. Ak sa pozitívne prejavuje koeficient u druhého rádia, možno sa oplatí inzerovať aj v druhom rádiu.

Korelácia v Exceli nám pomáha posúdiť, či medzi premennými existuje závislosť alebo nie. No musím zohľadniť to, či mám dostatok údajov. Ak áno, tak je to jeden z najlepších spôsobov, ktoré sa dajú využívať pri analýze dát.

Text: PR, zdroj obrázka: pixabay.com