www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Vplyv kvality kakaového bôbu na chuť produktov z čokolády

V kulinárskom svete tvorí kvalita základný kameň každého výnimočného jedla. Či už si pripravujete vaše obľúbené recepty na hlavné jedlá alebo zeleninové šaláty na oslavu, výslednú chuť častokrát vnímate ešte na začiatku prípravy, práve prostredníctvom kvalitne zvolených surovín. Rovnako je to aj pri čokoláde, ktorej základný pilier tvorí práve kakaový bôb. Tento plod kakaovníka v sebe nesie jedinečné arómy a charakteristiky, ktoré sa premietajú do konečného výsledku vášho pôžitku.

Vplyv kvality kakaového bôbu na chuť produktov z čokolády
(zdroj: unsplash.com)

Čo ovplyvňuje kvalitu kakaových bôbov?

Chuť kakaových bôbov a jeho tekutej podoby, býva ovplyvňovaná postupom a podmienkami spracovania, prepravným a skladovacím prostredím. Miesto pôvodu kakaových bôbov, fáza vegetačného obdobia, počasie v priebehu zberu a pestovateľské postupy, to všetko ovplyvňuje kvalitu kakaových bôbov. Napríklad takú úžasnú arómu kakaového bôbu môžu spracovatelia dosiahnuť iba šetrnou fermentáciou do 48°C a niekoľko dňovým sušením na slnku pri tropickej vlhkosti pralesa.

Aký je prínos kakaových bôbov na zdravie?

Kakaové bôby tvoria základ všetkých čokoládových výrobkov. Aby sa však z tejto superpotraviny dostalo do nášho tela čo najviac živín, musia byť bôby nepražené.

V týchto semenách totiž nenájdete žiadny cukor, ale zato obsahujú bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu, železo, vápnik, horčík, vitamíny B, C a E a mnoho ďalších výživných látok. Vysoký obsah horčíka v kakaových bôboch môže zvýšiť pevnosť srdcového svalu, regulovať váš krvný tlak a znížiť možnosť vzniku krvných zrazenín a mŕtvice. Horčík pomáha odstraňovať toxíny z nášho tela a zvyšuje jeho zásaditosť. Drvené kakaové bôby sú vynikajúca prísada do jogurtov, dezertov, nápojov, vďaka čomu získajú dokonalú bodku napríklad všetky vaše zdravé recepty na obed, či raňajky.

Ako spôsob spracovania ovplyvňuje chuť produktov?

Ak sú kakaové bôby spracované šetrným spôsobom, najideálnejšie ručne, sú pre naše zdravie vynikajúce.

Kakao, ktoré však častokrát v kuchyni používame, pretože je v obchodoch najdostupnejšie, je vyrobené mletím pražených kakaových bôbov. Majte preto na pamäti, že pražením sa veľká časť účinných látok z kakaových bôbov zlikviduje.

Pri výrobe čokolády sa dodržiavajú určité postupy, počas ktorých na začiatku mletím kakaových bôbov vzniknú dva produkty- tuhá kakaová hmota a tekuté kakaové maslo. Tieto ingrediencie sú základom pre výrobu čokolády a ich kvalita ovplyvňuje výslednú chuť a textúru. Napríklad kakaové maslo, sa pred balením, ešte poslednýkrát čistí od nečistôt, aby sa zabezpečila jeho najvyššia kvalita. Pri tuhej kakaovej hmote je dôležitý, spôsob pestovania a zberu kakaových bôbov. Ich následné dôkladné mletie a správne nastavenie procesov spracovania sú priam kľúčové pre získanie kvalitnej tuhej kakaovej hmoty.

Konečná úprava čokolády je dôležitým krokom, kde sa zabezpečuje hladká textúra a odstránenie horkosti. Prídavok ďalších prísad ako orechy, sušienky alebo ovocie pridáva do čokolády ďalšiu vrstvu chuti a zážitku. Temperovanie je posledným úkonom, kde sa zabezpečí lesklý povrch a krehká textúra čokolády. Celý tento proces vyžaduje starostlivé dodržiavanie teplôt a časových intervalov, čo prispieva k vytvoreniu vyváženej a kvalitnej čokolády.

Kvalitné balenie a dodržiavanie vhodných skladovacích podmienok sú dôležité pre dlhšiu trvanlivosť a zachovanie chuti, ako aj vône produktov z kakaových bôbov. V konečnom dôsledku aj od tejto poslednej fázy spracovania závisí kvalita čokoládových produktov.

Komerčný článok