www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Výber kávovaru – dôležitý je typ aj značka

Ste milovníkmi kávy? Určite aj vy túžite po tom, aby ste si aj vy vedeli pripraviť kávu z kaviarne v pohodlí domova. V dnešnej dobe je to možné vďaka šikovným prístrojom. Kávovarom. Na trhu je množstvo značiek, typov a tvarov, stačí si len vybrať. No človek sa nevie v tom neprebernom množstve len tak zorientovať. Preto vám v tomto článku zhrnieme to najdôležitejšie ohľadom výberu kvalitného kávovaru.

Výber kávovaru – dôležitý je typ aj značka (Foto: unsplash.com)

Typy kávovarov

Prvým je kapsulový kávovar. Výhodou je, že máte vopred nadávkovanú a pripravenú každú kávu – stačí do prístroja vložiť kapsulu a za pár sekúnd máte pripravenú voňavú kávu. Plusom sú tiež kompaktné rozmery tohto prístroja a možnosť prípravy kakaa aj horúcej čokolády. Nevýhodou je potreba nakupovať kapsuly a množstvo odpadu, ktorý týmto spôsobom vzniká.

Automatický kávovar má zabudovaný mlynček na prípravu kávy a vie ju pripraviť jedným stlačením. Je jednoduchý na používanie, má elegantný dizajn a káva chutí presne ako z kaviarne. Nevýhodou je vyššia cena, väčšie rozmery a obmedzená možnosť zmeny chute kávy.

Tieto kávovary odporúčajú baristi aj milovníci pitia kávy. Potvrdzuje to aj test kávovarov portálu Kávičku.sk.

Pákový kávovar je zmenšenou verziou profesionálnych prístrojov. Kávu si zomeliete a natlačíte do dávkovača, cez ktorý preteká voda. Výhodou je nízka nákupná cena a kompaktné rozmery. Mínusmi sú strata kvality, potreba mlynčeka, pracná príprava a zložité čistenie.

Moka kávovar je tlakový prístroj. Uvarí sa v ňom voda, para spôsobuje tlak a ten prechádza až ku káve. Výsledná chuť je podobná espressu, ale bez krémovej peny. Výhodou je nízka cena, štýlový dizajn a skvelá chuť kávy. Nevýhodou je nebezpečnejšia príprava a potreba kúpy mlynčeka.

French press je jednoduchá sklenená nádoba s piestom, v ktorom je umiestnený filter a vrchnák. Mletá káva sa zaleje horúcou vodou, nechá lúhovať a jemným tlakom sa oddelí nápoj od nerozpustenej kávy. Je jednoduchý na prevádzku a výhodou je aj nízka cena. Nevýhodou je málo krémová káva.

Najdôležitejšie parametre

Pri výbere si hlavne zvážte vaše špecifické požiadavky a podľa toho si vyberte konkrétny typ a model kávovaru. Záleží na tom, ako často kávu pijete, akú chuť preferujete a koľko máte denne na prípravu kávy času. Záleží tiež na tom, či si kávu pripravujete sami alebo v rodine pije kávu viac členov. Vtedy veľmi záleží na rýchlosti prípravy. Dávajte si pozor aj na kvalitu materiálov a prevedenia. 

Zdroj: https://www.nakupnaporadna.sk/ako-vybrat-kavovar/