www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Kedy sa oplatí prejsť na s.r.o.?

Keď ste sa rozhodli začať podnikať, museli ste si vybrať, či to bude formou podnikania živnosťi alebo s.r.o.. V prípade eseročky je dôležité aj sídlo s.r.o., pretože lukratívna lokalita obvykle vzbudzuje väčšiu dôveru. Kedy je ale výhodné prejsť zo živnosti na eseročku?

Kedy sa oplatí prejsť na s.r.o.?
Kedy sa oplatí prejsť na s.r.o.? (Foto: unsplash.com)

Obmedzené ručenie

Vyberáte živnosť alebo s.r.o.? Obe formy podnikania majú niečo do seba, ale s.r.o. sa stáva kvôli svojim výhodám stále viac obľúbená. Asi najväčším benefitom je obmedzené ručenie, teda ručíte len majetkom spoločnosti, kým živnostník ručí celým svojim majetkom. Ani založenie firmy nemusí byť tak komplikované, ako si možno myslíte.

Administratíva okolo založenia s.r.o. trvá niekoľko dní, ale využiť môžete aj možnosť kúpiť už pripravenú firmu – Ready Made spoločnosť. Ako už bolo však spomínané, v mnohých prípadoch je podstatné sídlo s.r.o.. Samozrejme nie každý môže mať kanceláriu na exkluzívnej adrese, ale využiť môžete virtuálnu kanceláriu.

Dane a odvody

Pre spoločnosť s ručením obmedzením je povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. Väčšinou je táto úloha zverená do rúk účtovníka, ale vďaka softvérom nemusí byť problém viesť si účtovníctvo vo vlastnej réžií. Ako eseročka platíte daň z príjmu 21%, u živnostníka sa pri vyšších príjmoch môže výška dane vyšplhať na 25%. Ušetriť sa dá aj na odvodoch do sociálnej poisťovne.

Pokiaľ živnostník po prvom roku podnikania presiahne príjem stanovený pre daný rok, musí odvádzať odvody do sociálnej poisťovne bez ohľadu na to, aký je jeho aktuálny príjem. Ako jediný konateľ a spoločník s.r.o., v prípade, že si nevyplácate mzdu nemusíte ani povinne odvádzať odvody do sociálnej poisťovne. Pokiaľ ale chcete ušetriť na dani z príjmov, môžete sa vo vlastnej firme zamestnať na dohodu, musíte si ale preveriť povinnosť platiť odvody, ktoré sú ale nižšie ako v prípade trvalého pracovného pomeru.

Text:PR