Na čo si treba dať dobrý pozor pri kúpe ojazdeného auta z predajne
Kedy je ten správny čas na kúpu nového rodinného automobilu, tak to sa nedá so žiadnou určitosťou povedať. Je ale faktom, že práve na jeseň idú štvorkolesové tátoše mimoriadne na odbyt. Predajcovia vtedy lákajú svojich potencionálnych zákazníkov na sadu zimných pneumatík, predĺžený servisný interval, plnú palivovú nádrž, a iné ďalšie zaujímavé benefity.
Kúpa nového automobilu predstavuje značnú finančnú záťaž a nie každý je schopný a ochotný ju podstúpiť. Preto väčšina z nás poškuľuje predovšetkým po tých ojazdených, z druhej ruky. Tým nemáme na mysli iba autá predávané blízkou rodinou, kamarátmi, či autobazárom. Mierne ojazdené autá ponúkajú už roky aj predajcovia všetkých značiek, ktoré sa vyskytujú na trhu. Označujú ich ako predvádzacie, resp. referentské vozy. Máme sa však spoľahnúť na predpokladanú serióznosť predajcov a veriť, že technický stav takto ponúkaných automobilov je priamoúmerný počtu najazdených kilometrov?
Nikdy nekupujte ojazdené auto úplne sám
Radi by sme vám poskytli kladnú odpoveď, no opak je však pravdou. Predajcovia sú tiež iba ľudia snažiaci sa v prvom rade o zisk. Berúc do úvahy túto starú známu pravdu, je teda dôležité predmetné vozidlo dôkladne skontrolovať. Najlepšie spravíte, ak týmto zodpovedným úkonom poveríte certifikovanú firmu, pretože vám už dopredu vravíme, že pokiaľ nie ste odborníkom na danú oblasť, čiže ak nepracujete ako automechanik prípadne ako zamestnanec predajne s autami, akékoľvek vaše snaženie je odsúdené na neúspech. A prizvanie si kamaráta, alebo suseda, vám tiež nezaručí stopercentnú istotu. Nemusíte sa obávať, celá prehliadka trvá iba pár hodín a dohromady vás bude stáť niekoľko desiatok eur. No povedzte, neoplatí sa oželieť takúto doslova smiešnu sumu?
Internetová databáza poskytne prvotné údaje
Ako bude taká prehliadka vyzerať a v čom spočíva? Obhliadajúci technik najskôr skontroluje všetky potrebné doklady patriace k vozidlu, teda všetky označenia, štítky, servisnú knižku a údaje v nej. Následne ich porovná s údajmi v jednom z oficiálnych systémov, ktoré už niekoľko rokov platia na území Európskej únie. Tie by mali slúžiť ako garancia histórie daného vozidla. Pozorné oko technika dokáže vyčítať, kto kde auto vyrobil, koľko má najazdených kilometrov a aká je jeho servisná a prevádzková história. Potom sa pristúpi k fyzickej obhliadke. Pozorné oko obhliadajúceho technika vizuálne zhodnotí vonkajší stav karosérie, prístrojom skontroluje hrúbku laku, opotrebovanosť pneumatík, pôvodnosť skrutiek a matíc, a samozrejme aj stav podvozku. To isté platí ja pre interiér. Sedadlá, volant, riadiaca páka, pedále, ručná brzda, to všetko musí zodpovedať dobe a charakteru používania garantovanom predajcom.
Počítač preverí stav motora a dôležitých častí auta
Ďalším krokom je diagnostika motora a elektrických zariadení v aute. Prostredníctvom počítača so špeciálnym softvérom dokáže technik vyhodnotiť stav komponentov a súčiastok, ktoré zostávajú skryté ľudskému oku. No a nakoniec spolu s technikom absolvujete skúšobnú jazdu, v rámci ktorej sa preveria doteraz zistené fakty priamo v cestnej premávke. Charakter motora, účinnosť brzdnej sústavy, ostrekovačov, svetiel, prevodovky, bezpečnostných zariadení, skrátka všetkého, čo má zásadný vplyv na spoľahlivú funkčnosť a bezpečnosť auta. Pochopiteľne, na úplný záver si sadnete za volant aj vy, aby ste si vyskúšali, či vám predmetné auto, ako sa povie, sedí a vyhovuje. O celom tomto procese prehliadajúci technik spíše dokumentáciu, vyhotoví z nej výstupný protokol a doplní ho pre úplnosť fotografickou dokumentáciou. Ak pôjde všetko ako po masle a vy sa stotožníte s technickým stavom auta, môžete sa ešte pokúsiť zjednať lepšiu cenu. Predajcovia napríklad majú radi, ak sa kupujúci zaviaže, že bude do ich predajne chodiť na doplnenie prevádzkových tekutín, výmenu pneumatík a oleja a pravidelné technické prehliadky. Uvedomte si, že vy ste pánom situácie a nie predajca. Máte právo kedykoľvek povedať nie a hľadať si technicky a finančne prijateľnejší kus.
Nakoniec vás čaká prepis auta a jeho poistenie
Aby sme boli ale úplní, čaká vás ešte nejaká tá tortúra ohľadom prepisu auta. Serióznejší predajca sa sám ponúkne, že auto na vlastné náklady odhlási z dopravného inšpektorátu a čiastočne vás tak odbremení od financií a času strávenom v rade pred okienkom. Nanovo prihlásiť auto na vaše meno a dostať tak novú evidenčnú poznávaciu značku si môžete sám, alebo zase, za vás to ochotne spraví nejaká firma za mierny poplatok. Musíte si zvážiť, či sa vám to oplatí. Čomu sa ale s istotou nevyhnete, je povinné zmluvné poistenie. Na jeseň sú poisťovne obzvlášť štedré na zľavy, pretože povinné poistenie sa zvyčajne uzatvára koncom roka a to na dobu, ktorú si po vzájomnej dohode určíte. K povinnému zmluvnému poisteniu samozrejme odporúčame zakúpiť si aj havarijnú poistku, poistenie sedadiel a asistenčné služby. Je dobré vedieť, že vaše vytúžene auto je tak chránené po každej stránke, to znamená, že ak sa prihodí nejaká škodová udalosť, vaša poisťovňa sa o vás postará.
Text: PR