www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Perfektné opálenie krok za krokom

Najmä počas leta býva dokonale opálená pokožka cieľom mnohých z nás. Lenže intenzívny pobyt na slnku môže spôsobiť mnoho negatívnych momentov, spáleninami začínajúc a rakovinou kože končiac. Ako sa im vyhnúť a užiť si príjemné a najmä bezbolestné chvíle na slnku? Napísali sme pre vás krátkeho, stručného a výstižného sprievodcu opaľovaním. Ste pripravení? Tak poďme na to!

Sprcha, holenie, exfoliácia – áno, cesta za dokonalým opálením začína už vo vašej kúpeľni. Čistá, hladká pokožka je absolútnym základom pre vytvorenie krásneho opálenia. Ide o to, že pomôže zaistiť rovnomerné zafarbenie a najmä umožní pokožke maximálne absorbovať opaľovacie prípravky a zvlhčovače, ktoré pokožku ochránia a pomôžu jej regenerácii.

Výber opaľovacieho krému – kozmetika na opaľovanie by mala byť nevyhnutnou súčasťou vašej letnej výbavy. Viete, čo znamená hodnota ochranného faktora? Ak sa napríklad na slnku spálite behom 30 minút, použitie ochranného prípravku s hodnotou OF 10 by túto dobu malo predĺžiť 10-násobne. Závisí samozrejme aj na intenzite slnečného žiarenia či type pleti.

Kedy, ako a koľko kozmetiky na opaľovanie nanášať – hodnoty ochranného faktora sa zvyčajne testujú pri požití množstva zhruba na úrovni 2 g krému na opaľovanie na centimeter štvorcový pokožky. To znamená, že na dokonalé pokrytie tela by ste mali minúť zhruba 40 g opaľovacieho krému. Prípravky je nutné nanášať minimálne hodinu (ideálne však aspoň dve) pred tým, než vyjdete von. Len tak sa budú môcť dokonale vstrebať do pokožky a plniť svoju funkciu na 100%. Nezabudnite krém znovu naniesť každú hodinu a pol, prípadne zakaždým, ako vyjdete z vody alebo sa utriete uterákom.

Hydratujte, v prvom rade zvnútra – len hydratovaná pokožka môže byť zdravá pokožka. Slnko a teplo však v tomto smere pokožke neprospievajú a pleť vysušujú rýchlejšie, ako je obvyklé. Počas opaľovania a pobytu na slnku by ste preto mali dbať na pravidelný pitný režim a každú hodinu vypiť aspoň 3 – 5 dcl čistej vody. Vodnú bilanciu ale môžete navýšiť aj konzumáciou šťavnatého ovocia, zeleniny či polievok.

Počúvajte svoje telo – závraty, bolesti hlavy, únava a letargia či pokožka, ktorá svrbivá a bolí na dotyk. To je len niekoľko znakov, ktoré celkom jasne dávajú najavo, že ste to s pobytom na slnku prehnali. Ak na sebe badáte niektorý z vyššie uvedených príznakov, okamžite sa dostaňte z dosahu slnečných lúčov a aj počas najbližších hodín si opaľovanie radšej dvakrát rozmyslite.

Pozor na spálenie – od slnka spálená pokožka nie je len dočasnou nepríjemnosťou. S každým spálením sa postihnutá osoba približuje riziku vzniku rakoviny kože a to nie o krôčik, ale o celých 50%. Ak už však pokožka nepríjemne sčervenala a bolí, aplikujte na ňu utišujúci prípravok s výťažkami z aloe vera. Mal by urýchliť hojenie a zmierniť sprievodné bolesti a svrbenie.

Text a foto: PR