www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Typy varných dosiek a ich (ne)výhody

Voľba toho správneho typu varnej dosky neraz súvisí aj s technickým či dispozičným riešením kuchyne, s existenciou vhodného napájacieho zdroja alebo je to len otázka zvyku a zotrvania v predošlom spôsobe varenia. S kúpou nového sporáka spojený proces vyhodnocovania, preferencií a neraz zohráva rolu aj stránka ekonomická. Aké sú teda pre a proti jednotlivých typov sporákov, resp. varných dosiek?

Zdroj obrázka: pixabay.com

Plynový sporák pre milovníkov klasiky

Plyn bol súčasťou našich kuchýň ako prvý, je akýmsi priebojníkom nie len v domácom, ale aj profesionálnom varení. Varenie na plyne je veľmi praktické a plynulou reguláciou je možné okamžite meniť intenzitu ohrevu, takže nevzniká takmer žiadne zvyškové teplo. Klasické sporáky na propán-butánový plyn vystriedali moderné zabudované varné dosky z antikora, skla alebo keramiky. Vďaka vylepšenému dizajnu sa jednoducho čistia, majú atraktívne zapaľovanie a zapadnú aj do súčasnej modernej kuchyne.

Ďalším benefitom plynových sporákov je nepochybne aj fakt, že nie je potrebné meniť hrnce. A aj keď ceny plynu neustále nenápadne rastú, varenie na plyne zostáva stále najlacnejšou formou prípravy pokrmov, bez ohľadu na to, či si zvolíte klasický voľne stojaci sporák, alebo zabudované spotrebiče.

Indukčná varná doska prekvapí

Indukčné varné dosky sú na takej vysokej technologickej úrovni, že svojou rýchlosťou varenia im naozaj nemôže konkurovať ani plyn, a klasické elektrické dosky už vôbec. Pokiaľ ste doteraz varili na plyne, bude chvíľu trvať zvyknúť si na indukciu. Oproti plynovým varným doskám má tá indukčná dotykové tlačidlá a platňa sa ohreje až pri kontakte s dnom hrnca.

Samotný ohrev teda prebieha pôsobením magnetického poľa, ktoré vodivé dno hrnca indukuje prúdom a odporom materiálu vzniká teplo. A tu sa dostávame práve k spomínaným hrncom. Kým plynovej doske je celkom jedno, v akom hrnci varíte, tá indukčná je trochu viac prieberčivá. A preto neraz počiatočná investícia zahŕňa spolu s kúpou nového spotrebiča aj novú výbavu vhodných nádob na varenie.

Aký sporák si vybrať?

Aký záver teda vyvodiť z predošlej analýzy? Tí z vás, ktorí už roky varia na plyne a inak si to ani nevedia predstaviť, vôbec nemusia zúfať. Moderné kombinované varné dosky sa tešia veľkej obľube nielen pre svoju cenovú dostupnosť a jednoduchú reguláciu pri varení. Boli, sú a ešte dlho budú na čele rebríčka v spôsobe prípravy pokrmov.

Svojím dizajnom ešte ani zďaleka nie sú za obzorom a stále dokážu niečím prekvapovať. Indukčné varné dosky si svojich priaznivcov, naopak, len hľadajú. A treba povedať, že veľmi úspešne! Čoraz širší okruh vareniachtivých jedincov dokáže oceniť ich čistotu línií, jednoduchú údržbu a prekvapivú rýchlosť prípravy pokrmov. Mýty, že varenie na indukcii je príliš drahé, sú už dávno vyvrátené. Ich jedinou malou chybičkou je len počiatočná investícia.

Text: PR