Vadí vám hlasná televízia od susedov? Čo všetko dokážu izolačné materiály vyriešiť?

Nenechá vás hluk z vášho okolia spať a obťažuje celú vašu rodinu vo dne v noci? Ak sa nedá zmierniť množstvo hluku pomocou dohovoru susedom, prípadne umiestnením väčšieho množstva predmetov do miestnosti, ktoré pohlcujú zvuk, jedným z možných riešení je odhlučnenie steny alebo celého bytu. Prinášame zopár tipov, čo všetko môžete pomocou akustickej izolácie vyriešiť.

Vadí vám hlasná televízia od susedov? Čo všetko dokážu izolačné materiály vyriešiť?

Vadí vám hlasná televízia od susedov? Čo všetko dokážu izolačné materiály vyriešiť? (Foto: potichu.sk)

1. Odhlučnenie steny od televízie alebo príliš hlasných susedov

Ak máte susedov, ktorí pozerajú televíziu príliš nahlas a nie sú ochotní ju stlmiť ani po dohovore, odhlučnenie steny je riešením presne pre vás. To isté platí v prípade, že vaši susedia majú viac temperamentu a ozýva sa od nich často hluk, krik či hlasná hudba. Výhodou je, že dokážete odhlučniť aj len jednu stenu, takže sa vám celý proces zbytočne nepredraží. Tento problém je možné odstrániť ľahko. Máte na výber veľa možností.

Ak by sme sa riadili podľa ceny, tak pri lacnejšej variante sa použije kontaktná konštrukcia, kde sa použije zvukovo-izolačný materiál a na stenu sa nastrieka akustická pena, na ktorú sa pripevní zvukovo izolačná doska. Túto variantu je vhodné voliť pokiaľ budete stenu odhlučňovať zo susedovej strany. Pre väčšiu kvalitu je vhodné začať odhlučňovanie steny účinnejším bezkontaktným systémom a až potom použiť penu a sadrokartón.

2. Odhlučnenie podlahy či stropu

Ak máte malé deti a plávajúcu podlahu, je dosť možné, že sa návštevy nahnevaných spodných susedov u vás často opakujú. Odhlučnenie podlahy je vhodné najmä ak chcete uchrániť susedov od počúvania vášho dupotu, vrzgotu a zasa spätne ak nechcete počuť zvuk televízie alebo hlasnejšej hudby smerom od spodných susedov ku vám. Kvalitná zvuková izolácia sa môže aj v tomto prípade použiť z vašej strany, teda do podlahy alebo ak sused dovolí, tak z jeho strany do stropu.

3. Odhlučnenie celej izby alebo bytu

Máte problém s hlučnosťou v celom byte? Pokiaľ bývate v rušnejšej ulici, priamo na námestí, alebo v činžiaku plnom hlučných ľudí, je možné, že ku vám hluk dolieha z každej strany. Ak máte radi pokojné posedenie pri kávičke alebo knihe, môže to predstavovať skutočný problém, ktorý však má jednoduché riešenie. Odhlučniť si môžete nielen jednotlivé steny, ale tiež strop a podlahu a máte po probléme. Odborníci na akustické izolácie v špecializovaných firmách vám poradia aký typ izolácie je potrebný na steny, aký na strop a čo je najlepšie použiť na podlahu.

4. Odhlučnenie open officu (otvorenej kancelárie)

Možno to bude znieť prekvapivo, ale aj veľké otvorené kancelárie je možné primerane odhlučniť. Odborníci na akustické izolácie sa na základe parametrov a celkového zariadenia kancelárie rozhodnú pre akustické podvesené panely alebo niektorú inú účinnú možnosť zníženia ozveny a celkového akustického šumu v kancelárii.

Text:PR