www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Medovina je staršia ako ľudstvo

Kúzelné obrazy stredovekých rytierov a vikingských bojovníkov sa spájajú s jedným z najstarších alkoholických nápojov na svete: medovinou. Hoci čaro medoviny patrí najmä minulosti, ani dnes nezostáva v tieni. V skutočnosti sa predaj medoviny podľa Štatistického úradu a producentov počas posledných rokov takmer zdvojnásobil. Slovenskí výrobcovia sa tak môžu pochváliť najrýchlejšie rastúcou produkciou v kategórii alkoholických nápojov.

Medovina je staršia ako ľudstvo
Medovina je staršia ako ľudstvo (Zdroj obrázka: pexels.com)

Čo je medovina

Medovina alebo medové víno vzniká fermentáciou medu s vodou. Podobne ako pivo sa medovina niekedy dochucuje ovocím, korením, obilím alebo chmeľom. Vo všeobecnosti ale platí, že v medovine je vyššie percento alkoholu než v pive, približne na úrovni bežného hroznového vína. Najčastejšie sa na našom trhu stretnete s medovinou, ktorá má osem až dvadsať percent alkoholu. Medovina sa víno podobá aj pre inú vlastnosť – na trhu nájdete medovinu v rôznych úrovniach cukornatosti, od extra suchých po presladené, od nesýtených po šumivé.

Medovina ako produkt zahŕňa veľkú podskupinu ďalších variácií. Ak sa napríklad medovina zmieša s pivom alebo sa varí s chmeľom a sladom, stáva sa hybridom. Ten má vlastnosti blízke pivu a môže sa vyrábať aj v našich pivovaroch. Na trhu takúto medovinu nájdete pod názvom braggot. Medovina s pridaným ovocím je známa ako melomel, zatiaľ čo hydromel je verzia medoviny s vodou. Najčastejšie sa s ňou môžeme stretnúť vo Francúzsku a Španielsku. Nezriedka objavíme aj medovinu, ktorá je niekoľko rokov stará a zreje v sudoch.

Povedzme na rovinu, že medovina zastáva neurčité miesto medzi pivom a vínom. Oficiálne sa medovina vyrába vo vinárstve a fľaše sa predávajú všade tam, kde sú aj vína. Ale vďaka prítomnosti chmeľu, ktorý sa niektorí pivovarníci rozhodli do nápoja pridať ako prírodnú konzervačnú látku, medovinu často zaradzujeme do kategórie remeselných pív. Tu má medovina podobné postavenie ako napríklad sajder, ipa či ale.

História

Medovina je všadeprítomný nápoj v našej histórii. Kamkoľvek sa v historickom svete pozrieme, všetci – starí Gréci, africké kmene aj Číňania – pili medovinu už 3000 rokov pred Kristom. Medovina má mimoriadny význam v nórskej mytológii, najmä v legende čarovného nápoja známeho ako básnická medovina. Podľa príbehu mytologickí bohovia vytvorili muža menom Norseman Kvasir. Ten bol tak múdry, že vedel odpoveď na akúkoľvek otázku.

Keď ho nakoniec zabili, jeho krv sa zmiešala s medom. Ktokoľvek pil túto medovo-krvavú tekutinu, dostal Kvasirovu inteligenciu. Je pravdepodobné, že tento mýtus inšpiroval dánskeho výrobcu medoviny Danska Mjoda, aby vytvoril dnes už legendárnu medovinu Vikingská krv, ktorá je ochutená a sfarbená ibištekom do červena.

Medovina sa často pije aj vo východnej Európe a Rusku. V podstate by sme to mohli potvrdiť o každej krajine, ktorá má svoju históriu produkcie medu.

Vhodný darček aj mimo Európy

Mimo Európy je medovina populárna najmä v Etiópii, kde sa označuje ako tej. Ide zvyčajne o domáci nápoj, ktorý je ochutený rozdrvenými listami kríka gešo. Listy dodávajú nápoju mierne horkú chuť a konzervujú nápoj – majú teda rovnaký účinok ako chmeľ v pive.

Zatiaľ čo Etiópčania zvyčajne pijú tej z robustného skleneného pohára berele, v našich končinách sa medovina zvyčajne podáva v pohároch na víno. V týchto dňoch vinobraní a onedlho aj predvianočných trhov patrí medovina k povinnej výbave zahriatia sa. Medovina ako darček pre našich blízkych alebo kolegov je teda vždy vhodným darčekom. Nečudo, veď vo svete vyvoláva dobrú náladu od počiatku ľudstva.

Text: PR