Aká tieniaca sieť je vhodná na vaše oplotenie

Tieniace siete majú viacero názvov ako úplety, plachta na plot, tienidlo na drôtené oplotenie. Ich hlavným účelom je predovšetkým zatienenie alebo zneprehľadnenie plotu z drôteného pletiva, ako aj na zatienenie skleníkov, záhradných prístreškov či terás.

Aká tieniaca sieť je vhodná na vaše oplotenie

Inštaláciou tieniacej siete na oplotenie viete veľmi rýchlo, jednoducho a za nízke finančné náklady ochrániť vaše súkromie od pohľadov zvonka. Ďalšou funkciou tieniacej siete je zabraňovanie vnikania semien burín z okolitých neudržiavaných pozemkov a záhrad na váš pozemok. Tieniaca sieť je vyrobená z kvalitného a odolného HDPE materiálu a musí byť odolná voči UV žiareniu.

Nie všetky tieniace siete sú vhodné na oplotenie.

Kvalitná tieniaca sieť na oplotenie by mala mať oká na uchytenie špagátu alebo sťahovacej pásky. Parametre, ktoré sú dôležité pre funkcionalitu tieniacej siete sú gramáž a tienivosť. Pre tieniace siete vhodné na drôtené oplotenia sú vhodné gramáže 90 až 230 g/m2 a tienivosť 80 až 95%. Kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam ako sú silný vietor, sneh a pod. odporúčame voliť pevnejšie nosné prvky oplotenia (stĺpiky a šponovací drôt). Stĺpiky odporúčame s rozostupom 2 až 2,5m a šponovací drôt by mal byť silnejší. Netreba zabúdať, že v prípade extrémnych poveternostných javov – ako sú víchrice, snehové búrky a pod. nemusí oplotenie na exponovaných miestach vydržať a to aj napriek vyššie spomínaným opatreniam.

Text a foto: PR