www.KuponyZdarma.sk

NováDoba.sk

NováDoba :: LifeStyle MAGAZÍN na zaujímavé témy

Čo je príčinou detskej koliky a ako zmierniť jej priebeh?

Detská kolika sa najčastejšie objavuje najmä u detí vo veku 2-3 mesiacov. Dieťa pokojne spinká a zrazu prepukne do neutíšiteľného plaču, ktorý trvá aj niekoľko hodín. Neustávajúci plač sa pravidelne opakuje viackrát za týždeň počas denných hodín a rovnako aj v noci. Čo môže vašu ratolesť takto trápiť? Jednou z možností je detská kolika.

Čo je príčinou detskej koliky a ako zmierniť jej priebeh?
Čo je príčinou detskej koliky a ako zmierniť jej priebeh? (Foto: unsplash.com)

Ako zistíte že je to kolika?

Nepríjemná detská kolika sa objavuje u detičiek v prvých mesiacoch, dokonca i týždňoch, života. Prejavuje sa záchvatovým neutíšiteľným plačom bez zjavnej príčiny, ktorý dokáže trvať aj niekoľko hodín, pričom sa objavuje najmenej 3-4 krát do týždňa.

Zvláštnosťou koliky je bolesť v oblasti bruška prichádzajúca takpovediac v pravidelnú dennú alebo nočnú hodinu. U niektorých detí kolika postupne vymizne, iné dokáže trápiť až do predškolského či dokonca školského veku.

Aké sú príčiny?

Nepríjemnou skutočnosťou ohľadom koliky je veľmi malá šanca objasnenia spúšťačov ochorenia. Veľmi častými príčinami je strava dieťaťa alebo matky pokiaľ dojčí. Preto sa odporúča u dojčiacich matiek vynechávať potraviny spôsobujúce nadmernú plynatosť.

U mnohých detí sa dokonca zistila intolerancia laktózy spojená s prejavmi kolikových záchvatov. Medzi časté príčiny patria metabolické poruchy, poruchy nepriechodnosti čriev či naopak hnačkové ochorenia. Jednou z možností je i psycho-sociálna príčina, ako napríklad prílišná úzkostlivosť matky či prípadne iné stresové situácie v rodine.

Musíme k lekárovi?

Pokiaľ máte podozrenie na detskú koliku, rozhodne navštívte lekára, ktorý po dôkladnej prehliadke, alebo prípadnom ultrazvuku, vylúči iné diagnózy.

Ako na koliku?

Lekár vám rozhodne na základe celkovej anamnézy oznámi svoje stanovisko a ponúkne i riešenie. Pokiaľ matka dojčí, je dosť možné, že odporučí vynechať z jedálničku tie jedlá, ktoré spôsobujú plynatosť, prípadne alergény ako sú orechy alebo sója. Častou radou lekárov je vynechanie mliečnych výrobkov, prípadne zmena mlieka na bezlaktózové.

Staré dobré recepty

Pokiaľ však nič na vaše dieťatko nezaberá, skúste recepty starých mám a ak už má dieťa dobre vyvinuté kĺbiky, pocvičte mu nožičkami, aby sa mu bruško uvoľnilo, prípadne mu ho jemne masírujte krémom. V lekárni zoženiete krémy určené práve pre tieto prípady. Ak ani to nezaberá, môžete skúsiť podať dieťaťu voľne dostupné lieky odstraňujúce plynatosť, samozrejme po dôkladnej konzultácii s lekárnikom a primerane podľa veku dieťaťa.

Text:PR